Reklama
aplikuj.pl

Na terenie Indonezji odkryto najstarszy przykład sztuki

Indonezyjski obraz znaleziony na ścianie jaskini przedstawia prehistoryczną scenę łowiecką. Może on być najstarszą na świecie pracą artystyczną sprzed prawie 44 000 lat.

Zauważony dwa lata temu na wyspie Sulawesi, szeroki na 4,5 metra obraz przedstawia dzikie zwierzęta ścigane przez pół-ludzkich myśliwych dzierżących włócznie oraz liny. Zespół naukowców z australijskiego Uniwersytetu Griffith potwierdził, że malowanie jaskiń wapiennych sięga co najmniej 43 900 lat wstecz.

Przez wiele lat uważano, że sztuka jaskiniowa wywodzi się z Europy, ale malarstwo indonezyjskie podważyło to myślenie. Na samej Sulawesi znajdują się co najmniej 242 jaskinie wypełnione obrazami, a co roku odkrywane są kolejne tego typu miejsca.

Ludzko-zwierzęce postacie znajdujące się na obrazie sugerują, że ówczesni ludzie byli w stanie wyobrazić sobie rzeczy, które nie istniały naprawdę. Postać przypominająca połączenie człowieka i lwa pochodząca sprzed 40 000 lat została znaleziona w Niemczech. Uważano ją za najstarszy przykład tzw. teriantropii, jednak opisywana sztuka jaskiniowa wskoczy teraz na miejsce figurki.

Obraz z Sulawesi, który jest w złym stanie, sugeruje, że około 44 000 lat temu istniała bardzo zaawansowana kultura artystyczna, połączona z folklorem, mitami religijnymi i przekonaniami duchowymi. Niektórzy naukowcy wyrażają jednak sceptycyzm co do tego, czy najnowsze znalezisko to rzeczywiście jedna scena, czy też seria obrazów wykonanych na przestrzeni tysięcy lat.