Reklama

Na terenie Izraela odkryto największą neolityczną osadę

Na obrzeżach Jerozolimy natrafiono na liczącą ok. 9000 lat neolityczną osadę. Mogło w niej mieszkać nawet 3000 osób. 

Ludzie, którzy żyli tam w okresie neolitu (ostatniego okresu epoki kamienia), byli świetnie zorganizowaną grupą. Wielu z nich było prawdopodobnie rolnikami, którzy przechowywali setki tysięcy nasion – w tym soczewicę, ciecierzycę i fasolę. Owi ludzie trzymali również udomowione kozy, co potwierdzają szczątki zwierząt znalezione w tym miejscu. Handlowali oni z sąsiednimi regionami, takimi jak obecna Turcja, Jordania i obszary wokół Morza Czerwonego.

Czytaj też: Archeologia kosmiczna stanowi ważny element w poznawaniu historii ludzkości

Archeolodzy od dziesięcioleci wiedzą o tym miejscu, zwanym Motza. Jednak teraz, gdy izraelski rząd planuje tam budowę fragmentów autostrad, Izraelski Urząd Zabytków wysłał zespół badawczy do przeprowadzenia wykopalisk w neolitycznej osadzie. Podczas neolitu grupy łowiecko-zbierackie zaczęły tworzyć stałe osiedla. Nie było więc niespodzianką, kiedy archeolodzy znaleźli duże budynki z pokojami, w których niegdyś mieszkali ludzie. Zauważyli również obiekty publiczne i miejsca do prowadzenia rytuałów. Pomiędzy budynkami przebiegały alejki, co pokazuje, że osada miała zaawansowany układ. Niektóre budynki miały nawet podłogi wykonane z gipsu.

Zespół odkrył także ludzkie pochówki pod domami i wokół nich. Niektóre z grobów zawierały  przedmioty, które prawdopodobnie miały pomóc zmarłemu w życiu pozagrobowym. Niektóre z tych przedmiotów pochodziły z daleka – znaleziono m.in. obsydianowe koraliki z Anatolii (współczesna Turcja) i muszelki z Morza Śródziemnego i Morza Czerwonego. Znalezisko wskazuje, że ludzie w tym miejscu handlowali z sąsiednimi regionami.

W miejscu wykopalisk znajdują się również tysiące kamiennych grotów do strzał, topory do ścinania drzew, sierpowe ostrza i noże, a także figurki. Datowanie nasion znalezionych na miejscu wskazuje, że ludzie żyli tam od 9 000 do 8 800 lat temu. Oprócz upraw rolnych i hodowania kóz, ludzie ci trzymali krowy i świnie; polowali także na zwierzynę, taką jak gazela, jeleń, wilk czy lis.

[Źródło: livescience.com; grafika: Israel Antiquities Authority]

Czytaj też: Rzeźba Tutanchamona została sprzedana na kontrowersyjnej aukcji