Reklama
aplikuj.pl

Na terenie kanadyjskiego lasu deszczowego odnaleziono setki nowych gatunków roślin

Naukowcy oraz studenci związani z uniwersytetem w Kolumbii Brytyjskiej przez trzy lata prowadzili badania na temat tzw. Starożytnego Lasu. Jest to jedyny śródlądowy las deszczowy na naszej planecie. Podczas prac na jego terenie znaleziono ponad 2400 nieznanych wcześniej roślin.

Unikalne miejsce znajduje się w jednej z kanadyjskich prowincji. Niezwykłe warunki klimatyczne powodują, że owy las jest jedynym o charakterze tropikalnym, który leży w głębi lądu. Dotychczas odkryte znajdują się w strefach przybrzeżnych, w głównej mierze w pobliżu strefy równikowej. W marcu 2016 roku rząd Kolumbii Brytyjskiej zadecydował o utworzeniu parku prowincjonalnego o nazwie Starożytny Las. Jego powierzchnia wynosi nieco ponad 110 kilometrów kwadratowych i wielkością jest nieco mniejszy od miasta Vancouver.

Michael Stanyer/Govt. of B.C.

Dzięki takiej decyzji naukowcy mogli zbadać bioróżnorodność tych terenów. Po trzech latach prac (nierzadko wymagających długich wędrówek po mokradłach i grząskich mokradłach) badacze podzielili się rezultatami swoich obserwacji. Liczba nowo odkrytych gatunków zaskoczyła samych autorów projektu. Część obszarów nigdy nie była odwiedzana przez naukowców i skrywała wiele tajemnic. Wokół jednego z wodospadów w ciągu popołudnia udało się opisać ok. 400 nowych roślin. Łącznie ta liczba wyniosła ponad 2400 gatunków.

Nie ma pewności, czy wszystkie faktycznie można uznać za wcześniej nieodkryte, dlatego zespół wysłał próbki do dalszych analiz. Naukowcy związani z badaniami zwracają uwagę na ogromne bogactwo biologiczne tych terenów i apelują o zachowanie go dla kolejnych pokoleń.

[Źródło: digitajournal.com; grafika: Michael Stanyer, Government of British Columbia]