WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Na terenie Peru znaleziono 750-letnie bożki, które noszą maski

Archeolodzy odkryli 19 figurek przypominających ludzkie drewniane bożki. Niektóre z nich noszą na twarzach maski z gliny, a do znaleziska doszło w mieście Chan Chan na terenie Peru. 

Ponad 750-letnie ręcznie rzeźbione figurki mają ok. 70 centymetrów wysokości. Zostały one odkryte w prostokątnych zagłębieniach, które utworzono w ścianie podłużnego korytarza. Bożki są najstarszymi odkrytymi do tej pory przedmiotami z kompleksu archeologicznego Chan Chan położonego na północy Peru. Dawniej to miejsce stanowiło stolicę Królestwa Chimu, które funkcjonowało w latach 900-1430. Później upadło ono na skutek ekspansji Inków.

Chan Chan jest od 1986 r. obiektem światowego dziedzictwa wybranym przez UNESCO, ale korytarz, w którym znajdują się figurki, został odkryty dopiero niedawno. Prawdopodobnie ten 33-metrowy korytarz prowadził ku wejściu na plac ceremonialny. Nad wizerunkami przejście ma udekorowane ściany, które zawierają motywy fal i pejzaży oraz zwierzęce wizerunki przedstawiające koty lub inne zwierzęta. Każda figura została wyrzeźbiona w wyjątkowy sposób, a niektóre noszą maski z gliny. Inne trzymają berło w jednej ręce i okrągły przedmiot w drugiej, który może być tarczą.

Bożki znaleziono podczas odbudowy murów wokół kompleksu Utzh An, która rozpoczęła się w czerwcu 2017 r. Prace mają dobiec ku końcowi w maju 2020 r.

[Źródło: livescience.com; grafika: Peru Ministry of Culture]

Czytaj też: W gwatemalskiej dżungli odkryto pozostałości po cywilizacji Majów