Archeolodzy badający miejsce niesławnej masakry klanowej odkryli części „zagubionej wioski” w rejonie Highlands w Szkocji. Na terenie osady miała miejsce rzeź z 1692 r. Doszło do niej wśród członków klanu MacDonaldów z Glencoe, prawdopodobnie dlatego, że nie przysięgli wierności królowi Wilhelmowi III.
Podczas wykopalisk odkryto pozostałości budynków wchodzących w skład jednego z trzech głównych osiedli położonych wzdłuż doliny. Mieszkańcy Achtriochtan zostali zabici przy pomocy mieczy w lutym 1692 roku. Do masakry doszło po tym, jak żołnierzom rządowym z klanu Campbell nakazano zabicie części mieszkańców. Świadkowie twierdzili, że 38 mężczyzn z klanu McDonald zginęło na miejscu, a dziesiątki innych, w tym kobiety i dzieci, uciekły w okoliczne góry. Tam wiele osób zmarło na skutek niskich temperatur.
Czytaj też: Na skutek suszy w Tajlandii ponownie odkryto podwodną świątynię
Masakra doprowadziła do śledztwa parlamentarnego i zwolnienia niektórych szkockich przywódców politycznych. Stanowiła też inspirację dla „krwawego wesela”, które pojawiło się w książkach Martina oraz serialu Gra o Tron. Niedawne wykopaliska skupiły się na zakopanych szczątkach jednego z domów w Achtriochtan. Miał on wymiary 13 na 6 metrów i mógł stanowić miejsce życia licznej rodziny. Ściany budynku były pokryte warstwą darni, która zapewniała izolację cieplną. Niestety obecnie na miejscu znajdują się jedynie pojedyncze elementy dawnego domu.
Masakra w Glencoe w 1692 roku zajmuje niesławne miejsce w szkockiej historii, ale wielu MacDonaldów przeżyło i ponownie osiedliło się w miasteczku w dolinie. Kilku MacDonaldów z Glencoe pojawiło się w szeregach zbuntowanej armii Charlesa Edwarda Stuarta, próbował przywrócić swoją rodzinę na tron brytyjski w powstaniu jakobickim w 1745 roku.
[Źródło: livescience.com]
Czytaj też: Starożytna egipska wioska dostarczyła nowych informacji na temat faraonów