Reklama
aplikuj.pl

Na terenie zewnętrznego Układu Słonecznego zaobserwowano dziesiątki obiektów

Z analizy danych zebranych w ramach tzw. Dark Energy Survey wynika, że poza orbitą Neptuna znajduje się niemal 140 nieznanych wcześniej obiektów.

Neptun to najbardziej oddalona planeta wchodząca w skład Układu Słonecznego (o ile pominiemy hipotetyczną Planetę X). Nie oznacza to jednak, że poza jego orbitą nie występują inne ciała niebieskie. Istnieją bowiem tzw. obiekty transneptunowe, w skład których wchodzi łącznie ok. 3000 asteroid, komet czy planet karłowatych.

Dzięki nowym badaniom grono wspomnianych obiektów się poszerzyło, choć celem programu DES wcale nie jest ich poszukiwanie. Główne założenie dotyczy bowiem badań nad tajemniczą siłą napędzającą ekspansję Wszechświata.

Co ciekawe, początkowa lista potencjalnych obiektów liczyła aż 7 miliardów pozycji. Stosunkowo szybka selekcja pozwoliła skrócić tę listę do „zaledwie” 22 milionów obiektów, a kolejny etap selekcji doprowadził do pozostania 400 kandydatów. W ostatecznym rozrachunku astronomowie zidentyfikowali 316 obiektów transneptunowych, z czego 139 okazało się wcześniej nieznanymi.

Odległość tych ciał niebieskich od Słońca jest naprawdę zróżnicowana. Niektóre krążą bowiem „tuż” za Neptunem, (ok. 30 jednostek astronomicznych) inne z kolei występują znacznie dalej, bo nawet 90 jednostek astronomicznych od Słońca.