Czerwona planeta jest sucha i zakurzona, ale jej pokryta bliznami powierzchnia pokazuje, że nie zawsze tak było. Nowy zestaw zdjęć wprost z orbity udostępniony przez Europejską Agencję Kosmiczną pokazuje kilka całkiem wyraźnych dowodów na istnienie sieci rzecznej, która kiedyś zdobiła marsjański krajobraz.
Podczas gdy obecnie Mars jest bardziej suchy niż jakakolwiek ziemska pustynia, uważa się, że około 4 miliardy lat temu Czerwona Planeta posiadała ogromne zasoby wody. Badacze dostrzegli na Marsie ślady dawnych linii brzegowych, jezior, równin zalewowych, rzek i lodowców.
Czytaj też: Lądownik InSight wkopie się na 5 metrów w głąb Marsa
Zdjęcia zostały zrobione na południowych wyżynach Marsa, w regionie otoczonym kraterami i bogatym w ślady dawnych dróg wodnych. W tym przypadku mają one formę rozgałęzionej sieci dolin, wijących się przez krajobraz, tworząc kształty, które są natychmiast rozpoznawalne jako dzieło wody. Sądząc po topografii, woda płynęła z północy na południe. Utworzone w ten sposób doliny mają do 2 km szerokości i głębokość nawet 200 metrów. Jest to szczególnie widoczne w widoku topograficznym, gdzie czerwony oznacza największą wysokość i stopniowo zmienia kolor na żółty, a następnie na zielony i niebieski.
Podczas gdy większość tej wody prawdopodobnie „uciekła” w przestrzeń kosmiczną, istnieją przesłanki, że część tych zasobów znajduje pod ziemią, w postaci pokrywy lodowej, a nawet płynnych jezior.
[Źródło: newatlas.com]
Czytaj też: W jaki sposób duże statki kosmiczne mogą wylądować na Marsie?