NASA udostępniła zapierające dech w piersiach zdjęcie Ziemi skąpanej w kolorowym pokazie świateł. Fotografię wykonał astronauta znajdujący się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Zjawisko, które widzicie na zdjęciu to tzw. poświata niebieska. Ta hipnotyzująca luminescencja wywołana jest reakcjami chemicznymi zachodzącymi w atmosferze Ziemi . Zazwyczaj pojawia się, gdy promieniowanie ultrafioletowe ze światła słonecznego pobudza cząsteczki azotu, tlenu, sodu i ozonu w atmosferze. Te molekuły uderzają w siebie i tracą w tym czasie energię, czego skutkiem jest słaba, ale spektakularna poświata.
Trudno zauważyć poświatę w dzień, ponieważ jest 1 miliard razy słabsza od światła słonecznego. Tytułowe zdjęcie zostało wykonane na wysokości około 400 kilometrów nad Australią. Światło, znane również jako chemiluminescencja, jest porównywalne do zjawiska obserwowanych w zabawkach dla dzieci, takich jak świecące pałeczki i inne gadżety.
Poświata niebieska jest jednak czymś więcej niż niecodzienną atrakcją. Może również dostarczyć naukowcom informacji o działaniu górnych warstw atmosfery. Na przykład może wyjaśnić, w jaki sposób poruszają się cząstki w pobliżu powierzchni Ziemi i przestrzeni kosmicznej. Jednym z zagadnień mógłby być sposób w jaki pogoda kosmiczna i ziemska są ze sobą połączone.
Chociaż opisywany kolor był pomarańczowy, to zjawisko nie zawsze przebiega jednakowo. W 2016 r. fotograf na Azorach położonych na Oceanie Atlantyckim zrobił zdjęcie tęczowej poświaty.
[Źródło: livescience.com; grafika: NASA]
Czytaj też: Pierwsze zdjęcia asteroidy Bennu