Kosmiczny Teleskop Hubble’a uchwycił niesamowity widok. Na udostępnionych niedawno zdjęciach możemy zaobserwować setki miliardów gwiazd. 

Pierwsze zdjęcie galaktyki zwanej Messier 49 zawiera około 200 miliardów gwiazd, chociaż nie ma sposobu na wyszczególnienie pojedynczych punktów. Większość obiektów w tej galaktyce eliptycznej ma około 6 miliardów lat, choć niektóre są jeszcze starsze. W centrum Messier 49 znajduje się supermasywna czarna dziura, która posiada masę 500 milionów słońc. Całkiem sporo obiektów, nawet na obrazie obszaru odległego o 56 milionów lat świetlnych.

Czytaj też: Nasza galaktyka może mieć 50 miliardów samotnych planet

Zarówno wspomniana wyżej galaktyka, jak i ta przedstawiona na drugim ze zdjęć, Messier 28, zostały po raz pierwszy sklasyfikowane przez astronoma Charlesa Messiera, chociaż naukowiec nie był pewien, co zaobserwował. To dlatego, że nie miał dostępu do widoku oferowanego przez Hubble’a obserwującego kosmos spoza ziemskiej atmosfery i dostarczającego zdjęć w znacznie wyższej jakości. Messier 28 wygląda jak smuga światła w pobliżu gwiazdozbioru Strzelca. Jest również znacznie bliżej od Ziemi niż Messier 49, a dystans do naszej planety wynosi „zaledwie” 18 000 lat świetlnych. W ten sposób, Kosmiczny Teleskop Hubble’a, któremu widoczności nie ogranicza ziemska atmosfera, jest w stanie wykonywać niezwykle ostre zdjęcia.

[Źródło: livescience.com; grafika: ESA]

Czytaj też: Ta galaktyka jest niczym żywa skamielina

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej