Reklama
aplikuj.pl

Nad Marsem pojawiła się nietypowa, zielona poświata. Co ją wywołało?

Misja MAVEN od 2013 roku skupia się na badaniach poświęconych Marsowi. Wykonane niedawno zdjęcia ukazują, jak tajemniczo i nietypowo funkcjonuje atmosfera Czerwonej Planety.

Poświęcony temu zjawisku artykuł ukazał się na łamach Journal of Geophysical Research. Wynika z niego, że obserwacje w świetle ultrafioletowym doprowadziły do zaobserwowania ruchów w środkowej atmosferze Marsa. To właśnie tam prądy powietrzne przenoszą gazy pomiędzy najniższymi i najwyższymi warstwami.

Wspomniane obrazy ujawniły, że atmosfera czwartej planety od Słońca każdej nocy trzykrotnie pulsuje – dzieje się tak w czasie tamtejszej wiosny i jesieni. Jednocześnie zimą w polarnych obszarach Marsa występują fale i wiry. Sonda Mars Express odkryła również, że ultrafioletowa poświata Czerwonej Planety jest najjaśniejsza nad miejscowymi biegunami.

Czytaj też: Jaskinie na Marsie i Księżycu mogą w zaskakujący sposób pomóc kolonizatorom

Co dokładnie odpowiada za powstawanie poświaty? Wygląda na to, że wiatry przenoszą gazy do gęstszych rejonów atmosfery – to z kolei przyspiesza reakcję, w wyniku której powstaje tlenek azotu odpowiedzialny za obecnosć poświaty, która jest widoczna tylko w świetle ultrafioletowym. Naukowcy przypuszczają, iż na aktywność marsjańskiej atmosfery wpływa m.in. aktywność wulkaniczna i obecność promieni słonecznych.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News