Reklama
aplikuj.pl

Nad Oceanem Atlantyckim zaobserwowano „Godzillę”. Zobaczcie, jak wygląda

Każdego roku pył z Sahary przemieszcza się znad Afryki, pokonując Atlantyk. Zazwyczaj jednak powstające w ten sposób chmury nie są szczególnie duże.

W tym przypadku doszło do złamania trendu. Wszystko wskazuje na to, że uwieczniona na zdjęciach chmura zawierała o ok. 60-70% więcej pyłu niż zazwyczaj. Co więcej, tzw. warstwa powietrza saharyjskiego przemieściła się dalej niż zwykle, a naukowcy określili ją mianem Godzilli.

Tego typu formacje powstają, gdy burze i silne wiatry wyciągają kurz z Sahary, co zwykle zaczyna się późną wiosną. Atmosfera rozprowadza pył przez całe lato i wczesną jesień, a to, jak daleko przemieszczają się chmury, jest zależne m.in. od cyrkulacji atmosferycznej.

Czytaj też: Jaki jest stosunek ilości CO2 emitowanego przez Brytyjczyków i mieszkańców Afryki?

W tym roku chmury pyłu przemieściły się na dystansie ok. 8 tysięcy kilometrów, przesuwając się znad Afryki aż do Stanów Zjednoczonych i wysp karaibskich. Większość substancji towrzących tego typu obłoki kończy w wodach Atlantyku, stanowiąc pożywienie dla miejscowego planktonu. Kiedy pył dociera do lądu, może wpływać na funkcjonowanie ekosystemów, a nawet prowadzić do powstania burz i huraganów.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News