Reklama
aplikuj.pl

Nadajniki 5G rosną w Polsce jak grzyby po deszczu?

wylaczenie sieci 3G

Rzecznik prasowy UKE udostępnił informację o liczbie pozwoleń wydanych w Polsce dotyczących nadajników sieci 5G. Mamy ich już kilka tysięcy, a liderem jest T-Mobile. Ale nie oznacza to, że samych nadajników faktycznie jest tyle samo.

Pozwoleń na nadajniki 5G jest dużo. Samych nadajników… niekoniecznie

Z informacji udostępnionych przez Witolda Tomaszewskiego wynika, że operatorzy zgłosili do 2 października 2020 roku 4 255 wniosków o pozwolenie na uruchomienie lub wpisanie do rejestru nadajnika sieci 5G. To oczywiście nie oznacza, że dokładnie tyle samo mamy w Polsce działających nadajników sieci 5G. Ale jest to liczba, do której operatorzy będą w najbliższym czasie dążyć.

T-Mobile niekwestionowanym liderem

Zestawienie jest bardzo ciekawe. Najmniej pozwoleń ma Aero2, czyli spółka należąca do Polkomtela. Najszybsza obecnie sieć 5G w Polsce, działająca w paśmie 2600 MHz, to tylko 137 zgłoszeń. W tym przypadku może się to pokrywać z rzeczywistą liczbą nadajników.

O wiele więcej mamy zgłoszeń w paśmie 2100 MHz, gdzie króluje T-Mobile, mając więcej zgłoszeń niż Orange i Play razem wzięci. Pozostaje nam tylko czekać na efekty w postaci coraz lepszego zasięgu magentowej sieci 5G.

Ciekawostka jest fakt, że Play jako jedyny chce uruchomić sieć 5G na 1800 MHz.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News