WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nadludzki refleks bez uczucia bycia marionetką już możliwy

Wygląda na to, że naukowcy zajmujący się zrobieniem z ludzi w przyszłości komputerów idą w coraz lepszym kierunku. Do tej pory nadludzki refleks może i był możliwy do osiągnięcia, ale wyłącznie jeśli powierzyliśmy kontrolę komputerowi, a teraz spece od robotyki stworzyli systemy percepcji i kontroli, które przewyższają nasze własne systemy nerwowe i mózgi.

Czytaj też: Naukowcy nie wiedzą, dlaczego ludzie nie padają ofiarami ciągłych halucynacji

Takie coś nie jest nawet takie trudne – wystarczy zastosować w tym elektryczną stymulację mięśni (EMS), która wykorzystuje elektrody przymocowane do skóry, aby delikatnie wstrząsnąć mięśniami, powodując ich kurczenie się. Dodając do tych stymulantów czujniki, można znacznie skrócić czas reakcji fizycznej, ponieważ EMS jest w stanie wprawić mięśnie w ruch znacznie szybciej niż mózg. Do tej pory takie rozwiązanie sprawiało u ludzi wrażenie, że są jedynie marionetkami, ale najnowsze odkrycie naukowców z Sony i University of Chicago usuwa to uczucie.

Typowy czas reakcji dla człowieka wynosi około 250 milisekund – co oznacza, że ​​zareagujesz na coś po około 1/4 sekundy. Jednak w tym czasie zawiera się 50 ms okres, w którym mięsień zaczyna się poruszać i to m.in. to opóźnienie niweluje nowy sprzęt. Poniższy film przedstawia serię eksperymentów, które pokazują, w jaki sposób można przyspieszyć odruchy bez zmniejszania poczucia kontroli lub agresji, jakiej doświadcza użytkownik.

Okazuje się, że możliwa jest poprawa refleksu w oparciu o EMS do 80 milisekund, przy jednoczesnym zachowaniu poczucia woli użytkownika, co jest różnicą między sukcesem a porażką w tych konkretnych eksperymentach.

Czytaj też: Genetycznie zmodyfikowane rośliny pomogą w walce z ociepleniem klimatu

Źródło: Spectrum