Reklama
aplikuj.pl

Nadszedł czas na rezygnację z krzemu w elektronice

Krzem

Krzem służy jako efektywny półprzewodnik od 60. lat XX wieku. Nowe badania sugerują jednak, że powinien on być powoli zastępowany przez nowe materiały metaloorganiczne.

Badania przeprowadzone zostały przez naukowców z Max Planck Institute for Polymer Research MPI-P. Materiały metaloorganiczne to związki, które posiadają przynajmniej jedno wiązanie kowalencyjne pomiędzy atomem metalu i atomem węgla grupy organicznej. Materiały te mogą odkrywać kluczową rolę w zaawansowanej technologii, między innymi optoelektronice. Nowy materiał opracowany przez naukowców opisywany jest jako bardzo opłacalny. Testy pokazują, że ma on podobne właściwości elektryczne do krzemu. Także jest to krystaliczne ciało stałe, złożone z jonów żelaza połączonych ze sobą cząsteczkami organicznymi.

Materiał ten mógłby być wytwarzany, w przeciwieństwie do krzemu, w temperaturze pokojowej. Naukowcy chcą się teraz skupić na modyfikowaniu zmienianiu jego właściwości elektrycznych. Takie badanie pokazują, że era krzemu powoli dochodzi do końca.

Czytaj też: Mitsubishi chce drukować w 3D z użyciem metalu i tworzyw sztucznych

Źródło: http://www.digitaljournal.com, zdjęcie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Intel_8742_153056995.jpg