Reklama
aplikuj.pl

Najbardziej szczegółowe zdjęcie dzieła sztuki. Aż 717 miliardów pikseli do przejrzenia

Najbardziej szczegółowe zdjęcie dzieła sztuki

Rijksmuseum udostępniło wyjątkowe, bo najbardziej szczegółowe zdjęcie dzieła sztuki w historii, które pozwala każdemu z nas obejrzeć w zaciszu domowym obraz „Kompania Fransa Banninga Cocqa i Willema van Ruytenburcha” autorstwa Rembrandta.

Przed rozpoczęciem procesu konserwacji jedno z najważniejszych dzieł sztuki doczekało się najbardziej szczegółowego zdjęcia

Mierzący 363 x 437 centymetrów obraz holenderskiego malarza obecnie znajduje się w zbiorach Rijksmuseum w Amsterdamie. To właśnie muzeum przeprowadziło niedawno akcję, które zaowocowało wyjątkowym zdjęciem tego obrazu wykonanego z wykorzystaniem farb olejnych w 1642 roku, którego w 1975 roku podniszczył nożem bezrobotny nauczyciel, a 15 lat później ktoś oblał kwasem. Na całe szczęście udało się przywrócić go do wyjątkowo dobrego stanu.

Rijksmuseum

Jednak dziś nie o samym dziele, a o tym, jak udało się stworzyć jego tak doskonałe zdjęcie. Odpowiada za nie zespół badawczy, który wykorzystał do zrobienia w sumie 8,439 pojedynczych 100-megapikselowych zdjęć aparat Hasselblad H6D na specjalnym wysięgniku. Każde ze zdjęć cechuje ustawiona na 125 mikrometrów głębia ostrości, co wymagało wcześniejszego skanu laserowego, aby zespół mógł precyzyjnie dostroić ostrość. Kolor i ostrość ustawiano z pomocą systemu sztucznej inteligencji.

Czytaj też: Solarne gonty dachowe już gotowe. Można przybijać je gwoździami do dachu

Nastepnie wszystkie zdjęcia zostały ze sobą połączone i tak też powstało zdjęcie z 717 miliardami pikselu. zostało zszytych razem, aby stworzyć ten 717-miliardowy obraz słynnego obrazu Rembrandta. Na tym zdjęciu widać praktycznie wszystko – ot niedokończonego psa, po grę światłocieni i na cięciach wspomnianego nożownika kończąc.