WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Najciekawsze newsy – hardware [24.02.2020]

Początek tygodnia przynosi informacje o kolejnych flagowych kartach od AMD. Okazuje się za to, że grafiki Ampere nie zadebiutują w marcu. Oprócz tego procesory Zhaoxin pojawiają się komercyjnie oraz opublikowano specyfikację PCI-E 6.0 w wersji 0.5.

Prawdopodobnie wyciekła specyfikacja AMD Navi nowej generacji

Nieopublikowany procesor graficzny został wrzucony do sieci przez CyberPunkCat. Twierdzi on, że ma źródła w SK Hynix, dzięki czemu mógł zobaczyć arkusz ze specyfikacją flagowej grafiki od AMD na rok 2020.

W dokumencie nie ma konkretnej nazwy GPU, widnieje tylko nazwa kodowa D32310/15. Nie wiadomo więc, o którym modelu dokładnie jest mowa. Karta ma mieć 5120 procesorów strumieniowych, 320 TMU i 96 ROP. Pamięć podręczna L2 wynosi 12 MB. Jest to wartość 2x większa od Tesla V100 i Titan RTX.

Karta ma mieć także 24 GB pamięci HBM2e. Przy magistrali 4096 bitowej ma zapewniać przepustowość do 2 TB/s. Karta może być więc ogromnym wyzwaniem dla RTX 1080 Ti, o ile znacznie jej nie przebije. Nie wiemy jeszcze, czy Nvidia pracuje nad grafikami z pamięciami HBM2e. Możliwe jednak, że AMD pozyskało je dla siebie i na dłuższy czas firma zyska dzięki nim przewagę.

W 2020 roku szykuje się ciekawa walka wśród najwydajniejszych grafik dla graczy. Ciekawe, jak Nvidia odpowie na taką konstrukcję od AMD.

Nie będzie kart Ampere w marcu

Od kilku tygodniu słyszymy pogłoski dotyczące kart Ampere od Nvidii. Okazuje się, że nie zobaczymy ich w marcu 2020 roku.

Oświadczył to Igor z Igor’s Lab, który jest bardzo wiarygodnym źródłem. Mówi on, że nie spodziewa się, aby Nvidia uruchomiła nowe procesory graficzne Ampere w marcu 2020 roku. Zamiast tego najpewniej pojawią się one w sierpniu 2020 roku.

Raczej nie ma też co liczyć na dużą premierę podczas targów Computex 2020. Ważne osoby nie zostały na targi zaproszone, więc nie powinno tam nic ważnego się wydarzyć. Nowe karty od Nvidii raczej nie nadejdą prędko. Szybciej zobaczymy nowe konstrukcje od AMD.

Chiński procesor Zhaoxin pojawił się w komercyjnej sprzedaży

Chiny dzięki procesorom Zhaoxin chcą uniezależnić się od USA. Po wielu zapowiedziach CPU został zauważony w pierwszym komercyjnie dostępnym komputerze – RG-CT7800 stworzonym przez Ruijie Networks.

Zastosowany procesor to Zhaoxin KaiXian KX-U6780A. Pracuje on z częstotliwością 2,7 GHz. Sam komputer oferuje dwa gniazda DDR4, złącza USB 2.0 oraz dysk SSD 256 GB. Działa pod kontrolą chińskiego systemu NeoKylin. Ruijie reklamuje komputer jako zgodny z pakietami biurowymi działającymi w chmurze, takimi jak Yongzhong Office.

procesor Zhaoxin, CPU Zhaoxin, komputer Zhaoxin

Komputer w Geekbenchu osiąga wynik 1910 punktów dla jednego rdzenia i 8670 punktów dla wielu rdzeniu. Są to wyniki porównywalne z czterordzeniowym procesorem Atom lub Intel Core i5-3550U z 2012 roku.

Co ciekawe wiele komponentów w tym komputerze pochodzi z Tajwanu, więc do pełnej niezależności od innych krajów Chinom jest jeszcze daleko. Ciekawe, kiedy procesory Zhaoxin dogonią konkurencję od Intela i AMD.

PCI-Express 6.0 osiągnęło kamień milowy

Opublikowana została specyfikacja PCI-Express 6.0 w wersji 0.5. Zdradza ona informacje dotyczące funkcji i zmian projektowych, które przyniesie ze sobą nowy standard.

Przepustowość PCI-E 6.0 na linię ma wzrosnąć czterokrotnie w stosunku do 4. generacji. Ma więc ona wynosić 64 GT/s – dwa razy więcej niż w 5. generacji.

standard PCI-Express 6.0, specyfikacja PCI-Express 6.0, prace PCI-Express 6.0

Nowa specyfikacja wprowadza też kodowanie PAM-4, FEC (forward error-correction) czy zapewnia wsteczną kompatybilność ze wszystkimi standardami.

Wersja 0.7 specyfikacji może pojawić się już podczas PCI-SIG Developers Conference 2020. Sam standard może zostać oficjalnie opublikowany w 2021 roku.