Najciekawsze newsy tygodnia – hardware [22.02.2021]

Karty GeForce RTX 3060, zabezpieczeniami antykryptowalutowymi

Miniony tydzień przyniósł sporo informacji dotyczących kart graficznych. Najciekawiej wygląda sytuacja z RTX 3060, które wreszcie mogą być dostępne w sklepach.

Ceny RTX 3060 większe od sugerowanych

RTX 3060 pojawił się w sklepie ProShop. Okazuje się, że karta ma kosztować minimalnie 2799 zł. Przypomnę tylko, że cena sugerowana wynosi 1599 zł, więc przebitka jest naprawdę spora. Niestety kolejne informacje tylko potwierdzają, że nie ma co spodziewać się RTX 3060 w cenie poniżej 2000 zł.

Czytaj też: Ceny RTX 3060 będą znacznie wyższe niż wynosi cena sugerowana

Wydajność Intel Iris Xe UHD 750

W sieci pojawił się test 3DMark karty Intel Iris Xe UHD 750. Okazuje się, że osiągnęła ona wyniki na poziomie GT 1030. Jest to wzrost aż o 50% w stosunku do UHD 630, ale cały wydajność jest mniejsza niż to, co oferuje APU Vega. Są to też słabsze wyniki od mobilnej wersji zintegrowanej grafiki.

wydajność Intel Iris Xe UHD 750

Czytaj też: Jaką wydajność zaoferuje Intel Iris Xe UHD 750?

Jak wyglądała sprzedaż dysków w 2020 roku?

Zgodnie z najnowszym badaniem firmy Trendfocus, w 2020 sprzedano aż 333 miliony dysków SSD. W tym samym czasie sprzedaż HDD wyniosła 260 milionów sztuk. Średnia pojemność sprzedawanego dysku SSD wyniosła 0,67 TB, podczas gdy dysku HDD 4 TB. Więcej dowiecie się z naszego newsa.

Czytaj też: Sprzedaż dysków SSD w 2020 roku podkreśla jedną przewagę HDD

ZOTAC zaliczył wpadkę roku

Każdy z Was wie, że na rynku nie ma kart graficznych. Jednym z powodów takiej sytuacji jest między innymi ogromny wzrost wartości kryptowalut. ZOTAC w jednym z Tweetów pochwalił się tym, jak jego karty dobrze radzą sobie w koparkach. Wywołało to burzę wśród graczy, którzy poczuli się oszukani. Część z nich nawet zdeklarowała, że nie kupi więcej grafiki ZOTAC. Wpis oczywiście został szybko usunięty, ale niesmak pozostał.

Czytaj też: ZOTAC strzelił sobie w kolano, promując kryptowalutowe farmy

Poznaliśmy datę premiery Intel Rocket Lake-S

Serwis HKEPC potwierdził właśnie, datę premiery 11. generacji procesorów Intel. Modele Rocket Lake-S zadebiutują już 15. marca, czyli dosyć szybko. To samo źródło mówi, że 12. generacja procesorów pojawi się we wrześniu, czyli powstaje pytanie – czy warto będzie kupować 11. generację procesorów Intel?

Czytaj też: Znamy datę premiery procesorów Intel Rocket Lake-S

Kiedy zadebiutują karty Radeon RX 6700 XT?

Kolejna data premiery jaką poznaliśmy dotyczy kart Radeon RX 6700 XT. Okazuje się, że zadebiutują one 18. marca, choć informacja ta pochodzi tylko ze wpisu na Twitterze od Cowcotland. Wcześniej wiedzieliśmy, że karty trafią do sprzedaży w I kwartale 2020 roku, więc wszystko wydaje się zgadzać.

Czytaj też: Domniemana data premiery Radeon RX 6700 XT

Karty RTX 3060 z zabezpieczeniami antykryptowalutowymi

Karty RTX 3060 będą miały zabezpieczenia przed wydobywaniem kryptowalut. Okazuje się, że po wykryciu odpowiednich instrukcji (np. podczas kopania Ethereum) ich wydajność spadnie o połowę. Sprawi to, że kopanie na tych GPU będzie kompletnie nieopłacalne. Ciekawe, czy górnikom uda się jakoś obejść to zabezpieczenie.

Czytaj też: Karty GeForce RTX 3060 z zabezpieczeniami antykryptowalutowymi