Co działo się w ostatnim tygodniu lutego 2021 roku w dziedzinie wojskowości? Nasze newsy podejrzycie tutaj, a poniżej znajdziecie najciekawsze z nich.
Rafa ze spalonego okrętu marynarki USA na oku Florydy
W lipcu 2020 roku doszło do pożaru na okręcie Marynarki Wojennej USA klasy Wasp, a dokładniej mówiąc, Bonhomme Richard. Jako że naprawa jest zbyt kosztowna, pierwotne plany obejmowały zezłomowanie okrętu w procesie o koszcie całych 30 milionów dolarów, ale jest szansa, że ten spalony kawał stali „zniknie” w inny sposób.
Dwaj ustawodawcy z Florydy wezwali Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych do nadania spalonemu kadłubowi okrętu wojennego drugiego życia pod powierzchnią morza. Uważają bowiem, że byłaby to idealna część rafy koralowej.
Hakerzy ujawnili dane o wojskowym samolocie szpiegowskim
Wykradnięcie danych nastąpiło z racji włamania się do kanadyjskiego producenta Bombardier samolotów Globaleye. Hakerzy podobno wykorzystali exploit typu zero day w oprogramowaniu serwera WWW, a następnie opublikowali zdobyte informacje w Dark Webie, kiedy firma odmówiła zapłaty okupu.
O tych danych wspomina się, że dotyczą szczegółowych planów Globaleye, dokumenty projektowe różnych samolotów firmy Bombardier, która znów twierdzi, że włamanie dotyczyło „osobistych i innych poufnych informacji dotyczących pracowników, klientów i dostawców”.
System obrony laserowej SHiELD dla myśliwców już powstaje
Ruszyła właśnie produkcja systemu SHiELD w formie demonstratora technologii, który będzie w stanie zestrzelić nadlatujące pociski powietrze-powietrze i ziemia-powietrze, zapewniając myśliwcom po raz pierwszy aktywną formę obrony.
Kapsuła SHiELD, nad którą Siły Powietrzne pracują wspólnie z Lockheed Martin, Boeingiem i Northrop Grumman, będzie składać się z trzech głównych podsystemów, a jej warianty bojowe zobaczymy dopiero za kilka lat, o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem.
Najpotężniejszy laser na świecie w planach Armii USA
Pentagon Small Business Investment Research, poszukuje pomysłu na Taktyczny Ultrakrótki Pulsacyjny Laser dla Platform Wojskowych. Ten zamiast „podsmażać cel” przez kilka sekund precyzyjnego celowania, wywoływałby uszkodzenia „na zawołanie”.
Ten najpotężniejszy laser na świecie ma generować 1 terawatowy „energetyczny pocisk” w postaci 200-femtosekundowego impulsu laserowego, czyli wiązki o mocy biliona watów w czasie jednej biliardowej sekundy. Jednak oprócz samego podsmażenia celu, tego typu laser generowałby na dodatek impuls EMP i zakłócałby elektronikę np. drona.
Bombowce F-117A Nighthawk nadal latają i nikt nie wie dlaczego
Oficjalnie wszystkie bombowce F-117A Nighthawk od 2008 roku znajdują się już na emeryturze, więc w teorii już nie powinny zawitać w przestworza, ale ponownie zauważono je na niebie. Tym razem nad Los Angeles w towarzystwie samolotu-tankowca.
Chociaż te bombowce powinny trafić do muzeum i nigdy nie latać, po raz kolejny zauważono je na niebie. Chociaż ich rola nie jest oficjalnie znana, najpewniej odpowiadają za obiekty ćwiczeń dla amerykańskich pilotów.