WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [29.11.2020]

Najciekawsze newsy tygodnia – militaria [29.11.2020]

W tym tygodniu było sporo na temat lotnictwa, ale znalazły się też przekomarzania USA i Rosji, jak również coś specjalnego o Wojsku Polskim.

Myśliwiec F-35A zrzucił nuklearną bombę w ramach testu

Test, który odbył się 25 sierpnia na poligonie Tonopah Test Range Sandia National Laboratories w Nevadzie pokazał, jak F-35A Lightning II zrzucił rozbrojoną bombę atomową B61-12 z wewnętrznej komory podczas lotu z prędkością ponaddźwiękową.

Ponoć testy tych odnowionych, nieuzbrojonych bomb odbyły się już z udziałem innych myśliwców, ale test z udziałem F-35A jest wyjątkowy. Ten samolot nie tylko natywnie nie wspiera takiego systemu uzbrojenia, ale też jest pierwszym przypadkiem, w którym taka bomba została przewieziona w wewnętrznej komorze myśliwca ze względu na naturę stealth myśliwca.

Stan gotowości lotnictwa USA przeraża

Nowy raport amerykańskiej instytucji kontrolnej Government Accountability Office potępia stan gotowości lotnictwa USA, a dokładniej mówiąc, samolotów wojskowych. Oceniono je pod kątem ich możliwości do utrzymania poziomu zdolności do wykonywania misji, za co uznano poziom przynajmniej 80%.

Stan gotowości lotnictwa USA przeraża
F-22 Raptor

To z kolei oznacza zdolność każdego typu do posiadania co najmniej 80% egzemplarzy samolotów zdolnych do wykonania co najmniej jednej z przypisanych mu misji. Tego sprawdzianu w ciągu ostatnich dziewięciu lat nie zdały F-22, F/A-18E/F, F-16 Fighting Falcon, F-15C/ D Eagle oraz AV-8B Harrier. Ciężkie bombowce również poradziły sobie słabo, a najlepiej wypadł F-15E Strike Eagle, wielozadaniowa wersja F-15, osiągająca 80% w czterech z dziewięciu lat.

Amerykański niszczyciel ponoć musiał uciekać przed rosyjskim okrętem

Incydent miał miejsce 24 listopada w Zatoce Piotra Wielkiego w Rosji u wybrzeży Władywostoku. Według rosyjskich mediów państwowych niszczyciel pocisków kierowanych USS McCain „znajdował się ponad dwa kilometry wewnątrz uznawanej na całym świecie granicy morskiej Rosji”.

Wtedy to kontakt nawiązał z nim rosyjski okręt Admirał Vinogradov (zdjęcie wyżej), który ponoć poinformował amerykański okręt o „potencjale uciekania się do staranowania, aby zmusić go do opuszczenia terytorium”. Marynarka wojenna USA zaprzeczyła raportowi, twierdząc, że McCain był na wodach międzynarodowych w czasie incydentu. Stany Zjednoczone nie uznają bowiem roszczeń terytorialnych Rosji.

Nie uwierzycie, w co Amerykanie chcieli przekształcić bombowiec XB-70

Na początku lat 60. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych opracowały XB-70, do którego należy tytuł największego i najszybszego bombowca w historii. Projekt nie zyskał jednak zakładanej popularności.

wojsko

Naukowcy związani z Siłami Powietrznymi oraz North American Aviation opracowali kilka alternatywnych zastosowań dla samolotu. Były one niezwykle zróżnicowane, choć najbardziej ekscentrycznym pomysłem wydawało się przekształcenie XB-70 Valkyrie w… samolot-karetkę.

Czołgi Leopard w Wojsku Polskim

Jak pisaliśmy w naszej pierwszej części przeglądu uzbrojenia Wojska Polskiego, jednym z trzech najważniejszych czołgów na wyposażeniu „naszych” jest średni czołg III generacji Leopard, który obecnie występuje w dwóch wydaniach – 2A5 oraz 2A4 (teraz już 2PL). Na ich temat rozpisaliśmy się w podlinkowanym w nagłówku artykule.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News