Reklama
aplikuj.pl

Myśliwiec F-35A zrzucił nuklearną bombę w ramach testu

F-35A test, nuklearna bomba test, test bomby nuklearnej

Test, który odbył się 25 sierpnia na poligonie Tonopah Test Range Sandia National Laboratories w Nevadzie, pokazał, jak F-35A Lightning II zrzucił rozbrojoną bombę atomową B61-12 z wewnętrznej komory podczas lotu z prędkością ponaddźwiękową.

Test z udziałem nuklearnej bomby

Niedawne testy w locie zestawiły F-35 z mniej znanym amerykańskim programem uzbrojenia – atomową bombą grawitacyjną B61-12. Ta waży 374 kg i może posiąść moc od 0,3 do 50 kiloton, a jako najnowszy wariant rodziny bomb B61, leciał tylko na bombowcu B-2A, myśliwcach F-16 i F-15 oraz samolocie Panavia Tornado.

Czytaj też: Trzy najgroźniejsze okręty podwodne świata
Czytaj też: USA przechwyciło pocisk międzykontynentalny w arcyważnym teście bezpieczeństwa
Czytaj też: USA stawia nowy system obrony przeciwlotniczej Iron Dome

Amerykańskie zapasy tych bomb nuklearnych starzeją się, a Sandia National Laboratories została poproszona o pomoc w przedłużeniu ich żywotności o 20 lat, jednocześnie czyniąc je bezpieczniejszymi i bardziej niezawodnymi.

Program przedłużenia żywotności obejmuje 400 bomb B61-12 i obejmuje regenerację części, wymianę bezpieczników i akumulatorów, które cierpią ze starości, jak również przystosowanie bomby do nowych samolotów oraz ogólne ulepszenia techniczne.

Czytaj też: Walczące roboty zmienią oblicze wojny. I to wcześniej niż mogłoby się wydawać
Czytaj też: Jak potężna jest Armia USA? Raport podsumowuje wszystkie siły
Czytaj też: Czy Korea Północna trenuje wojskowe delfiny?

Ponoć testy tych odnowionych, nieuzbrojonych bomb odbyły się już z udziałem innych myśliwców, ale test z udziałem F-35A jest wyjątkowy. Ten samolot nie tylko natywnie nie wspiera takiego systemu uzbrojenia, ale też jest pierwszym przypadkiem, w którym taka bomba została przewieziona w wewnętrznej komorze myśliwca ze względu na naturę stealth myśliwca.

Pokaz lotu został przeprowadzony we współpracy z National Nuclear Security Administration, Los Alamos National Laboratory i amerykańskimi siłami powietrznymi.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News