WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Najciekawsze newsy tygodnia – motoryzacja [09.02.2020]

Jak to w świecie samochodów bywa, każdy tydzień jest pełny przeciekami, zapowiedziami i nowinkami. Z tym ubiegłym nie było inaczej.

Felino ujawniło supersamochód CB7R

CB7R to przerobiony model na podstawie CB7 pod kątem komfortu podróży i przede wszystkim możliwości wjechania na publiczne drogi. Sam producent opisuje go, jako hardcorowy supersamochód sportowy na ulice. Co jak co, ale wygląda groźnie:

Nic dziwnego, CB7R bazuje na 6,2-litrowym silniku V8 o mocy 525 KM i 659 Nm momentu obrotowego, które można podpić do kolejno 700 KM i 786 Nm za sprawą opcjonalnego ulepszenia. Wtedy CB7R przyśpieszy do 100 km/h w 2,9 sekundy. Cena? Obecnie nieznana, ale zapewne będzie mieścić się w kwocie od 360 do 660 tysięcy dolarów.

Po 2035 roku nie kupicie nieelektrycznych samochodów w Wielkiej Brytanii

Rząd Wielkiej Brytanii ujawnił plany przyśpieszenia ogłoszonych w 2017 roku planów całkowitego zakazu sprzedaży nowych samochodów z silnikami benzynowymi i diesla z 2040 do 2035 roku. Wszystko po to, aby ograniczyć emisje i osiągnąć cele w zakresie jakości powietrza.

W ostatnim ogłoszeniu rząd wziął pod ten plan poprawki i nie tylko przyśpieszył zakaz, ale nawet zdecydował, że ten zostanie rozszerzony na samochody hybrydowe i hybrydowe typu plug-in.

Elektryczny Hummer, czyli piekło… zelektryzowało się?

Wcześniej pisaliśmy, że marka Hummer może powrócić z elektrycznym sznytem i oto on – Hummer EV, który właśnie został ujawniony… ale do debiutu jeszcze daleko.

Hummer powrócił, ale nie jako wielki SUV z silnikiem V8, ale silnikami elektrycznymi o mocy ponad 1000 koni mechanicznych oraz możliwości jazdy zarówno po drodze, jak i w terenie. Hummer EV to pierwszy w pełni elektryczny pojazd GMC i pierwszy elektryczny samochód ciężarowy dla macierzystej marki General Motors.

Niestety, nie mamy jeszcze wszystkich szczegółów na temat nadchodzącego elektrycznego Hummera. Kwestie takie jak pojemność baterii, ładowanie i cena są nadal nieznane. Zapewne dowiemy się więcej, gdy Hummer zostanie ujawniony w pełni już tej wiosny. Teraz mamy tylko prosty zwiastun:

Model ID.4 VW jako pierwszy z odznaką GTX?

Volkswagen zarejestrował niedawno nazwę, jaką ochrzci wydajnościowe wersje swoich elektrycznych samochodów. Powitajcie człon „GTX”.

Jeśli spojrzymy na to z boku, to docenimy dążenie Volkswagena do ujednolicenia nazewnictwa. Obecnie bowiem dodatki GTI, GTD i GTE w nazwach są wykorzystywane przez producenta w przypadku konwencjonalnych modeli.

Model ID.4 VW jako pierwszy z odznaką GTX?

Chociaż obecnie oferta Volkswagena w kwestii EV nie jest zbyt szeroka i tak naprawdę czekamy dopiero na elektrycznego crossovera ID.4, to firma zdaje się myśleć przyszłościowo. Trudno jednak domyślić się, co będą oznaczać te sportowe wersje jej samochodów, których podkręcanie umożliwi zastosowanie elastycznej platformy MEB.

Wcześniej według Autocar pierwszy model typu performance doczeka się produkcyjna wersja ID Crozz Coupe – ID.5 GTX. Oczekuje się, że model ten wejdzie do produkcji na początku 2021 roku, a dokładnie po premierze ID.3 i ID.4. Teraz jednak ptaszki ćwierkają o tym, że już ID.4 ją przywita.

Nowy Ford Mustang wyciekł z ogłoszenia o prace

Chociaż firmy zatrudniają nowych pracowników cały czas, to tym razem ogłoszenie Forda jest o tyle ciekawe, że potwierdza premierę nowego Mustanga.

Na forum Mustang6G odkryto poniżej podrzucony wpis od Forda, który sugeruje datę premiery następnej iteracji niezwykle popularnego samochodu sportowego w Ameryce, czyli Mustanga. Ten ma zadebiutować w 2022 roku na 2023 rok modelowy.

Zgodnie z ogłoszeniem o pracy na LinkedIn, Ford chce zatrudnić inżyniera zespołu w swoim zakładzie w Flat Rock w Michigan. Odpowiednia osoba stanie częścią zespołu, którego zadaniem jest dopieszczenie „Forda 2023 Mustanga S650, zanim trafi do klientów.”

Ford Mustang, nowy Mustang, Mustang 2023, Mustang siódmej generacji

Obecna generacja Mustanga została wydana na rok modelowy 2015 i choć obecnie sprzedaż spadłą o 4,4% w porównaniu do 2018 roku, to Mustang nadal przyćmiewa czy to Dodge Challengera, czy Chevroleta Camaro. Sprzedaż 72489 egzemplarzy tego modelu w 2019 roku mówi jasno, że następca po prostu musi przybyć.

Jeśli więc wszystko pójdzie zgodnie z planem Forda, Mustang siódmej generacji nadejdzie w 2022 roku.