Reklama
aplikuj.pl

Oto najczęściej używane hasła. Autorzy sprawdzili 15 miliardów opcji

Zespół związany z CyberNews chciał dowiedzieć się, jakich wzorów używają zazwyczaj ludzie przy tworzeniu swoich haseł. Zebrali w tym celu dane pochodzące z wycieków, a następnie poddali je analizom.

Łącznie udało się zebrać 15 212 645 925 haseł, z czego 2 217 015 490 miało unikalny charakter. Analitycy odkryli kilka wzorów wykorzystywanych przy ich tworzeniu: chodziło o ulubione drużyny sportowe, miasta, jedzenie, a nawet przekleństwa. Co więcej, często w hasłach pojawiał się rok urodzenia danej osoby.

Czytaj też: Szczepionki na koronawirusa stały się celami ataków hakerskich
Czytaj też: Co obserwuje kamera wewnątrz samochodów Tesli? Haker odpowiada
Czytaj też: Tak może funkcjonować internet przyszłości. Czy będzie wolny od hakerów?

Szczególnie interesujący okazał się wybór roku. Najpopularniejszy był bowiem 2010, wykorzystany w hasłach niemal 10 milionów razy. Drugim pod względem popularności był 1987 – 8,4 mln razy, a trzecim, rok 1991 – niemal 8,3 mln użyć.

Najczęściej używane hasła są naprawdę zróżnicowane – choć część się powtarza

W przypadku nazw drużyn sportowych numerem jeden wydaje się być klub NBA zwany Phoenix Suns. Drugie miejsce zajęli Miami Heat, natomiast trzecia przypadła bejsbolowym Cincinnati Reds. Jak zapewne się domyślacie, badania były oparte na danych pochodzących w dużej mierze ze Stanów Zjednoczonych, co zresztą potwierdzają najpopularniejsze imiona umieszczane w hasłach: Eva, Alex, Anna. Jeśli chodzi o kluby piłkarskie z Europy, to prym wiodły Liverpool, Chelsea oraz Arsenal.

Czytaj też: Hakerzy obrali szpital za cel ataku. Jedna z pacjentek nie przeżyła
Czytaj też: Pandemia rajem dla hakerów i nielegalnych treści pornograficznych
Czytaj też: Hakerzy rozpowszechniali w Polsce fake newsy na temat NATO

Co ciekawe, aż 7% haseł zawierało przekleństwa, natomiast w kategorii miast dominowały Abu Zabi, Rzym, Lima, Hong Kong oraz Mediolan. Jeśli chodzi o pory roku to najczęściej pojawiało się lato, ulubionym miesiącem był maj, a dniem tygodnia – jak nietrudno się domyślić – piątek. Wśród liczb dominowała ósemka i szóstka, a w kategorii żywność: lód, herbata i ciasto.