Rzućcie okiem na obecnie największy na świecie most wydrukowany za pośrednictwem drukarek 3D, którzy mierzy 26,3 metrów długości i 2,6 metra szerokości. Jego styl jest z kolei hołdem dla chińskiej historii architektury, nawiązującym do historycznego mostu Zhaozhou zbudowanego w 605 p.n.e.
Podczas gdy konstrukcja tego wiekowego mostu trwała prawie dekadę, zespół profesora Xu Weiguo z uniwersytetu Tsinghua potrzebował tylko 450 godzin drukowania, aby ukończyć wszystkie betonowe elementy nowego mostu. Przekłada się to na nieco ponad 18 dni. W oświadczeniu prasowym zespół profesora Xu mówi również, że koszt mostu wyniósł zaledwie 2/3 kosztu zwykłych mostów. Te oszczędności pochodzą z redukcji materiałów i środków inżynierii.
Most składa się z 44 pojedynczych jednostek betonowych wydrukowanych 3D, z których każdy ma wymiary około 3x3x5 stóp. Z kolei boczne elementy zostały wykonane z 68 pojedynczych płyt betonowych na wzór oczywiście mostu Zhaozhou. Jego technologiczne zaplecze również robi wrażenie, ponieważ ten wyjątkowy most został wyposażony w system monitorowania w czasie rzeczywistym. Dzięki temu zarządcy będą mogli wykryć drżenie i naprężenie z wysoką precyzją.
Jednak ta konstrukcja nie była wyłącznie czymś, co zespół Xu Weiguo chciał po prostu zrobić i porzucić. Ten projekt pokazuje, że w przyszłości budownictwo będzie różnić się od tego obecnego w ogromnym stopniu, co będzie realizowane np. za pośrednictwem duetu robotów tej samej ekipy, które radzą sobie świetnie zarówno z projektowaniem, jak i produkcją potrzebnych materiałów do finalnego dzieła.
Czytaj też: Grecy tworzą miejską architekturę dzięki drukowi 3D oraz plastikowym odpadom
Źródło: Popularmechanics