Reklama
aplikuj.pl

Najdokładniejszy zegar atomowy NASA wkrótce trafi na orbitę

Najdokładniejszy zegar atomowy NASA
Najdokładniejszy zegar atomowy NASA

Deep Space Atomic Clock już 24 czerwca tego roku zawita na pokład rakiety Falcon Heavy od SpaceX i w towarzystwie 20 satelitów wniesie się na orbitę. Mowa o najdokładniejszym na świecie zegarze, który w warunkach laboratoryjnych okazał się 50 razy dokładniejszy, niż nowoczesne zegary GPS. Wartości są wprawdzie marginalne, bo opiewają na 1-sekundowy błąd co 10 milionów lat, ale ten zegar atomowy będzie tylko kolejnym krokiem na drodze dalszej eksploracji kosmosu. 

Czytaj też: Planety podobne do Ziemi mogą znajdować się zaledwie 12 lat świetlnych stąd

Obecnie bowiem podróże kosmiczne są sterowane z Ziemi, a systemy statków obliczają wszystko z uwzględnieniem pozycji z naszej planety. Powoduje to opóźnienia, które w tak ogromnej przestrzeni kosmicznej mogą powodować kilkuminutowe przerwy w locie przez oczekiwanie na sygnał z naszej planety. Temu właśnie ma zapobiegać zegar atomowy NASA (DSAC), który już w poniedziałek rozpocznie swoją podróż w rocznej próbie na orbicie w satelicie Orbital Test Bed.

Ten zegar atomowy jest wielkości tostera i tak naprawdę nie jest pierwszym, który opuści Ziemię. Tak naprawdę setki satelitów na orbicie posiadają właśnie takie zegary, z których korzystamy np. podczas nawigowania GPSem. Jednak DSAC jest zarówno mały, jak i stabilny, co w przyszłości odegra kluczową rolę w jego integracji ze statkiem kosmicznym. Taki dodatek umożliwiałby m.in. autonomiczną nawigację sondami kosmicznymi. Obecnie statki korzystają z ogromnych anten do komunikacji ze stacjami na Ziemi i na podstawie tych danych naukowcy określają ich odległość od planety.

Ale komunikacja dwukierunkowa wymaga czasu i zasobów, które można by wykorzystać bardziej efektywnie, jeśli istnieje sposób na obejście tego problemu. Właśnie tam DSAC wchodzi do gry. – pisze Popular Mechanics.

Czytaj też: Większość świata co roku będzie stawiała czoła ogromnym temperaturom

Źródło: Popular Mechanics