Reklama
aplikuj.pl

Najdziwniejsze zwierzęta lądowe

Na naszej niebieskiej planecie znajduje się wiele zwierząt, o których istnieniu nie mieliście pojęcia. Niektóre z nich są tak dziwne, że ich widok wywołuje różne, skrajne emocje. Przed wami najdziwniejsze zwierzęta lądowe!

Palczak madagaskarski

z10442369Q,aye-aye--palczak-madagaskarski

Ten demonicznie wyglądający zwierzak, to palczak madagaskarski. Należy do rodziny małpiatek. Jego charakterystycznymi cechami są stale rosnące siekacze oraz niezwykle długi trzeci palec dłoni. Służy on palczakowi do wydobywania larw owadów z drzew. Małpiatka ta występuje jedynie na wschodnim i północno-zachodnim wybrzeżu Madagaskaru. W roku 1933 uznano gatunek za wymarły, lecz w 1961 odkryto go ponownie. Obecnie jest uważany za szeroko rozprzestrzeniony, ale nadal narażony na wyginięcie. Tubylcy uważają, że skierowanie przez palczaka najdłuższego palca w kierunku człowieka zwiastuje jego szybką śmierć…

Gwiazdonos

maxresdefault

Gwiazdonos przypomina kreta, ma podobną budowę, ale jest przedstawicielem podrodziny gwiazdonosów – jedynym zresztą. Jego ryjek składa się z dwóch czerwonych, ruchliwych wyrostków, które doskonale spisują się podczas szukania pożywienia. Pyszczek w kształcie gwiazdy, przypomina otwartą dłoń składającą się z 22 wypustek. Służą mu one jako narząd dotyku. Podczas wyszukiwania żywności gwiazdonos porusza wszystkimi wypustkami z wyjątkiem dwóch, umieszczonych na samej górze. Wykorzystuje je jako narząd dotyku, podczas gdy zadaniem pozostałych dwudziestu jest pochwycenie ofiary. Dorosłe osobniki osiągają rozmiar 12-13 centymetrów długości i ważą 35-80 gramów. Gwiazdonos jest światowym rekordzistą jeśli chodzi o szybkość prowadzenia łowów. Odnalezienie larwy, stwierdzenie czy nadaje się do spożycia i połknięcie jej zajmuje mu jedynie 1/5 sekudny!

Nosacz

Nosacz-Malezyjski

Nosacz, zwany też nosaczem sundajskim, to gatunek małpy z rodziny makakowatych. Zamieszkuje on bagna i lasy Borneo. Wszyscy doskonale widzicie, co go wyróżnia, jest to oczywiście wielki „kulfon”. W przypadku samców, prawdopodobnie ma on imponować samicom i ułatwiać wydawanie donośnych dźwięków. Bywa też kłopotliwy – ulubioną rozrywką małpiej młodzieży jest bowiem ciągnięcie za nos kopulującego właśnie samca. Nos jest tak duży, że osobnikom tego gatunku jedzenie sprawia ogromny problem. Żeby coś przekąsić, nosacz musi odsunąć nos na bok lub do góry. Ciekawostką jest fakt, iż nie znosi niewoli, szybko w niej umiera.

Tarsjusze

Wyraki001

Są małpiatkami, nie większymi od dłoni, ale zaskakująco sprytnymi.  Porozumiewa się w sposób niesłyszalny dla innych gatunków, gdyż tarsjusze porozumiewają się przy pomocy ultradźwięków, które nie są słyszalne ani dla drapieżników, ani dla owadów. To jedyne znane ssaki naczelne, które wydają odgłosy wyłącznie w tym paśmie. Oprócz ogromnych i wyłupiastych oczu, tarsjusze mają bardzo wrażliwy słuch. Małpiatka ta mieści się na ręce dorosłego człowieka, a sama waży zaledwie 110-150 gramów. Pomimo niewielkich rozmiarów, jego ogon może sięgać aż 23cm długości.

Tamaryna wąsata

1280x

Tamaryna wąsata, to małpka z rodziny pazurkowców z imponującymi, długimi, śnieżnobiałymi wąsami. Gatunek zagrożony jest wyginięciem z powodu działalności ludzkiej. Ludzie niszczą jej naturalne siedliska i sprzedają je na targach. Małpka prowadzi nadrzewny tryb życia na wysokości około 15 m. Żyje w grupach rodzinnych na terytorium 30-40 ha. Dziennie grupa pokonuje odległość 1,4 km, znacząc gałęzie swoim zapachem. Noce małpki spędzają w dziuplach lub rozwidleniach konarów drzew. Zawsze trzymają się razem na jednym terytorium.

Angora

EnglishAngoraRabbit

Długowłosa rasa królika domowego, który obecnie stał się królikiem hodowlanym. Jest on jedną z najstarszych ras. Charakteryzuje się długim, miękkim włosem. Często hodowany dla wełny, lecz trudny w hodowli z powodu kołtunów powstających na długiej sierści. Nie wiadomo skąd pochodzi ta rasa, ale nazwa zwierzęcia wskazuje na Ankarę w Turcji. Po tym jak do sieci trafił drastyczny film, w którym króliki Angora są obdzierane z futra żywcem, wiele sklepów przestało sprzedawać wyroby z ich sierści. Nie jest to jedyne zwierze torturowane dla czystego zysku. Jeżeli zależy wam na ich życiu, przestańcie kupować materiały pochodzenia zwierzęcego.

Pancernik karłowaty

20140425110656uid1

Gatunek ssaka łożyskowego z rodziny pancerników. Najmniejszy przedstawiciel rodziny pancerników. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że jest pokryty różowym pancerzem. Rozmiar dorosłych osobników wynosi od 9 do 15 cm, a ich waga nie przekracza 100 gramów. Występują tylko w Argentynie, na odkrytych, piaszczystych terenach tuż pod cienką warstwą piasku, zwykle w pobliżu mrowisk . Piasek jest dla nich tym, czym dla ryb woda. Dosłownie w nim pływają. Na powierzchnię wychodzą tylko po deszczu, kiedy woda zaleje ich nory. Zjadają ślimaki i niektóre części roślin, ale głównie żywią się mrówkami. Nietypowe połączenie pancerza z futrem zapewniło zwierzęciu miejsce w tym zestawieniu.

Wilk grzywiasty

obraz-129

Nazywany często wilkiem na szczudłach. Historia tego psowatego jest nieznana. Uważany za potomka psowatego, który żył 2 miliony lat temu na terenach dzisiejszej Ameryki Północnej Dziś, na wolności żyje kilka tysięcy przedstawicieli tego gatunku, jednak działalność człowieka – czyli wycinka lasów, doprowadza do zmniejszenia ich terenów naturalnych. Jeżeli ludzie się nie opamiętają, to w ciągu najbliższych kilku lat dołączy on do listy zagrożonych wyginięciem. Aktualnie posiada status podwyższonego ryzyka. Wilk grzywiasty zamieszkuje tylko i wyłącznie tereny Ameryki Południowej. Występuje tam na otwartych równinnych terenach, porośniętych niskimi krzewami i gęstą trawą. Jeżeli zobaczycie go gdzieś indziej, to został tam wywieziony przez ludzi.

Jelonek czubaty

jelonek

Jeleń szablozęby, czy jeleń wampir. Ze względu na przerośnięte kły, ludzie przypisują mu rożne imiona. Jelonek czubaty, to  ssak z rodziny jeleniowatych, spokrewniony z mundżakiem. Mieszka na terenach górskich pokrytych lasem i gąszczem, najczęściej w pobliżu wody.  Chętnie zjada  liście, pędy, gałązki, korę, owoce, trawy i zioła. Długi język ułatwia mu poszukiwanie pokarmu. Zasięgiem występowania obejmuje północną Birmę, południowo-wschodni Tybet oraz środkowo-wschodnie Chiny. Wcale nie jest tak groźny na jakiego wygląda.

Golec

golec

Nie wiem czy znajdzie się ktoś, komu to zwierzę przypadnie go gustu pod względem wizualnym. Mamy tutaj do czynienia z jedynym przedstawicielem gatunku Heterocephalus. Golce budują rozległe podziemne kolonie, prawie nigdy nie wychodzą na powierzchnię. Żywią się korzeniami i bulwami roślin. Jak widać na zdjęciu powyżej, golce są pozbawione futra, a na dodatek kompletnie ślepe. Stada składają się z 20 do 300 osobników, które żyją razem w systemie podziemnych korytarzy. Są najdłużej żyjącymi znanymi gryzoniami, o długości życia dochodzącej do 28 lat. Jeżeli do tej pory brzydziły was szczury, to przyznacie chyba, że w porównaniu z golcami te małe szkodniki wyglądają dość sympatycznie…

Tapir

tapir-wallpaper-1

Tapir pochodzi z rodziny ssaków nieparzystokopytnych. Posiada on trąbę, która powstała z przekształconego nosa i wargi górnej, oraz bardzo krótki ogon.  Jego ciało okryte jest aksamitną sierścią. Ssaki te żyją na terenie w podmokłych, bagnistych lasów tropikalnych. Bardzo dobrze pływają. Mimo podobieństwa do świni, tapir należy do tej samej grupy ssaków, co nosorożec i koń. A sam jego wygląd jest… eufemizując  – „nietuzinkowy”