Powszechna praktyka ochrony upraw z wykorzystaniem siatki może doczekać się małej rewolucji, jako że powstał nowy materiał. Ten mimo ich chronienia nawet przed najmniejszymi owadami, nie blokuje znacznych ilości światła słonecznego, powietrza czy opadów.
Naukowcy opracowali wyjątkowo skuteczną siatkę chroniącą uprawy przed szkodnikami
Problem stosowania specjalnych ochronnych siatek na uprawy, to obecnie „kwestia równowagi”, jako że rolnicy stoją przed wyborem wyższej ochrony lub lepszych warunków dla roślin. Te dwie cechy nie idą ze sobą w parze, dlatego naukowcy z North Carolina State University opracowali swój nowy materiał w formie „roślinnego pancerza”, który składa się ona z trzech warstw dzianiny.
Pomiędzy warstwami z przezroczystej przędzy z tworzywa sztucznego znajduje się warstwa dzianiny ułożona prostopadle do włókien pozostałych dwóch warstw. Dzięki temu nawet jeśli owady są wystarczająco małe, aby przedostać się przez powierzchnię materiału, jego wewnętrzna struktura przypominająca labirynt sprawi, że bardzo trudno będzie im się przez niego przedostać.
Czytaj też: Ten słoneczny filtr wodny niszczy wszystkie patogeny, bazując na energii słonecznej
W testach wciornastki przedostawały się przez ten nowy materiałach w 3 godziny, podczas gdy w przypadku normalnego ten czas wynosił zaledwie 12 minut. Z kolei nienakarmione gąsienice nie zdołały pokonać tego „labiryntu” nawet przez 10 dni, a jeśli idzie o samą skuteczność upraw, to zastosowanie tej siatki spowodowało 3-krotny wzrost masy i wielkości kapusty. Wszystko przez to, że ten nadający się do ponownego wykorzystania materiał posiada odpowiednie szczeliny, aby przedostawała się przez nie woda, światło i powietrze.