Reklama
aplikuj.pl

Ten słoneczny filtr wodny niszczy wszystkie patogeny, bazując na energii słonecznej

Największa elektrownia wiatrowa na wodach słodkich, elektrownia wiatrowa

Powstał właśnie eksperymentalny słoneczny filtr wodny, który może sprawić, że w miejscach z obfitym dostępem do wody słodkiej, ale zanieczyszczonej, znacząco poprawi się stan zasobów wodnych. Wszystko przez to, że ten słoneczny filtr wodny niszczy wszystkie patogeny i to z wykorzystaniem wyłącznie naturalnych zasobów.

Powstał słoneczny filtr wodny z ogromnym potencjałem

Prototypowe urządzenie powstało we szwajcarskim instytucie EPFL i obejmuje teoretycznie prostą formę, która sprowadza się do dwóch rurek i wielowarstwowego materiału kompozytowego między dwoma taflami szkła. W praktyce woda dostaje się do środka przez rurkę górną, oczyszcza wewnątrz sekcji szklanej z mieszanką nanodrutów z dwutlenku tytanu i węgla, aby finalnie wypłynąć przez dolną rurkę w oczyszczonej formie.

Wymaga to tylko wystawienia całości na działanie światła słonecznego, bo jego ultrafioletowa część powoduje, że kompozyt wytwarza grupę cząsteczek zwanych reaktywnymi formami tlenu. Te są bardzo skuteczne w zabijaniu szkodliwych bakterii i wirusów, co potwierdzono już w testach. Dlatego też uważa się, że Uważa się, że technologia ta może również okazać się skuteczna w eliminowaniu mikrozanieczyszczeń, takich jak pestycydy i pozostałości leków.

Czytaj też: Kolejna mina morska u wybrzeży Turcji, czyli realne zagrożenie dla statków na Morzu Czarnym

Chociaż samo w sobie światło ultrafioletowe działa korzystnie na stan wody, to dodatek obu rodzajów nanorurek znacznie przyspiesza proces i go potęguje. Dlatego też obecny model działający na małą skalę może oczyszczać 2 litry wody dziennie, ale ma znaczny potencjał skalowania i nawet miejsce na ulepszenie z dodatkiem nanocząsteczek złota. Nic nie wiadomo jednak na temat jego wykorzystania w praktyce.