Wiele obiektów, które NASA oraz inne organizacje badają w kosmosie, jest niewiarygodnie starych, ale tak nie jest w przypadku Kes 75. Pulsar znajduje się 19 000 lat świetlnych od Ziemi. Jest bardzo gęstym kawałkiem gwiazdy, która stała się supernową. Obiekt zyskał tytuł najmłodszego znanego pulsara w Drodze Mlecznej.
Pulsar jest gwiazdą neutronową, która wydaje się pulsować podczas obserwacji. Gwiazdy neutronowe to pozostałości pozostawione po tym, jak niektóre gwiazdy eksplodują i zostają supernowymi. Te super-gęste obiekty mają naprawdę interesujące właściwości i obracają się szybko, wyrzucając wtedy energię. Kiedy strumień promieniowania dolatuje w naszą stronę, gwiazda wydaje się pulsować.
Jednym z najskuteczniejszych urządzeń służących do poszukiwania pulsarów jest teleskop kosmiczny Chandra. Od 2000 roku śledzi on rozwój Kes 75. Po obserwowaniu gwiazdy w 2000, 2006, 2009 i 2016 roku, NASA była w stanie zobaczyć, jak pulsar zmieniał się z biegiem czasu. Rezultatem badań jest obraz, który możecie zobaczyć powyżej.
Pod koniec ubiegłego tygodnia NASA podała do wiadomości, że teleskop kosmiczny Chandra uległ awarii z powodu błędu systemu i uruchomienia trybu awaryjnego. Na szczęście kilka dni później przedstawiciele agencji ogłosili, że satelita powrócił do działania. To ważna informacja, biorąc pod uwagę wagę znalezisk dokonywanych przez tego typu urządzenia.
[Źródło: bgr.com; NASA]
Czytaj też: Symulacja komputerowa zdradza sekrety pulsarów