Czasem zapominamy o tym, jaki kawał technologii nosimy w swoich kieszeniach. Już sam wyświetlacz w smartfonach jest istnym cudem, który ukazuje się naszym oczom, jako miliony pikseli upchniętych na przestrzeni kilku cali. Chociaż wątpię, czy potrzebujemy jeszcze lepszych rozdzielczości w tak niewielkich ekranach, jak obecnie, to kto komu broni posuwać granic jeszcze dalej? To właśnie zrobili naukowcy z uniwersytetu Cambridge, którym udało się stworzyć najmniejsze piksele na świecie, bo (uwaga) około miliona razy mniejsze niż te w telefonie.
Czytaj też: Zagrożona niegdyś elektrownia jądrowa Three Mile Island zostanie zamknięta
Oczywiście otwiera to drogę do znacznie dokładniejszych wielkich telewizorów, więc prac nie można nazwać bezsensownymi. Wróćmy jednak do samych pikseli, bo te są naprawdę interesujące. Każdy z nich zaczyna się od ziarenka złota o szerokości zaledwie kilku nanometrów. Te są następnie pokrywane aktywnym polimerem zwanym polianiliną, a następnie umieszczane na powierzchni odbijającej, która zatrzymuje cząsteczki światła pod każdym pikselem. Chodzi o to, że gdy polimer jest przełączany elektrycznie, zmienia się chemicznie, co z kolei zmienia kolor piksela.
Piksele te można również tworzyć dość łatwo i tanio. Złoto może być powlekane w kadzi polimerem, a następnie natryskiwane na elastyczną powierzchnię o niemal dowolnej wielkości. Są wystarczająco jasne, aby można je było zobaczyć w świetle słonecznym, i co ciekawe, gdy piksel zostanie przełączony na określony kolor, zachowuje ten kolor, dopóki nie zostanie poinstruowany, aby ponownie się przełączyć. To sprawia, że są potencjalnie bardzo energooszczędne – jeśli na przykład nieruchomy obraz jest zamrożony na ekranie, nie wykorzystuje żadnej energii.
Zespół twierdzi, że ten projekt pikselowy może zostać powiększony znacznie bardziej niż konwencjonalne wyświetlacze, obejmując nawet całe budynki, za ułamek kosztów budowy i eksploatacji. Mogą również prowadzić do aktywnych materiałów maskujących… „pelerynek niewidek”.
Czytaj też: Nowe zdjęcia pokazują tajemniczy księżyc Marsa
Źródło: New Atlas