WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Udajcie się w podróż po najmocniejszym Lambo, czyli Essenza SCV12 pod lupą

Lamborghini i jego oddział wyścigowy Lamborghini Squadra Corse, to momentami dwa różne światy, ale tylko z pozoru. Dziś zapraszamy do obejrzenia limitowanego do 40-egzemplarzy Essenza SVC12, czyli dzieła tego drugiego podmiotu.

Długo czekaliśmy na oficjalne ujawnienie tego cacka po wielu teaserach i wreszcie kilkanaście tygodni temu SCV12 doczekał się finalnej prezentacji, pozbywając się kamuflażu. Wtedy to dowiedzieliśmy się, że jego oficjalna nazwa brzmi Essenza SCV12 i że będzie ograniczony produkcyjnie.

Limitowany Lamborghini Essenza SCV12 jest hipersamochodem stworzonym wyłącznie z myślą o podbijaniu toru. Napędza go najpotężniejszy wolnossący silnik V12, jaki kiedykolwiek opracowała ta kultowa włoska marka, który chwali się mocą 830 koni mechanicznych.

Tę moc przejmuje na siebie nowa sześciobiegowa sekwencyjna skrzynia biegów X-Trac, umieszczona jako element konstrukcyjny w podwoziu. Essenza SCV12 charakteryzuje się wyjątkowym stosunkiem mocy do masy wynoszącym 1,66 KM na kilogram dzięki nadwoziu samonośnym nowej generacji z włókna węglowego, które nie wymaga wewnętrznej klatki bezpieczeństwa.

Czytaj też: To najpewniej prototyp SUVa Purosangue Ferrari

Pomimo jego braku, Essenza SCV12 jest pierwszym samochodem GT opracowanym zgodnie z zasadami bezpieczeństwa prototypu FIA. Wyróżniają go niesamowite elementy aerodynamiczne, które przy 250 km/h zapewniają docisk rzędu 1200 kg.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News