WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Najpóźniej w 2050 roku w Australii nie będzie zimy

Nowe narzędzie klimatyczne pokazuje, że w okolicach 2050 roku Australijczycy nie będą już cieszyć się zimą w takim wymiarze, jaki występuje obecnie. Za kilkadziesiąt lat pojawi się bowiem pora roku zwana „nowym latem”. 

Korzystając z tego narzędzia użytkownicy mogą sprawdzić tysiące lokalizacji w całej Australii, aby zobaczyć, jak zmieni się lokalna pogoda w wybranych miejscach do 2050 roku. Jak skwitował jeden z autorów badania, za 30 lat zima, jaką znamy nie będzie występować na terenie Australii, poza kilkoma miejscami na Tasmanii.

Czytaj też: 2018 rok kontynuował niepokojący trend dotyczący ocieplenia klimatu

Narzędzie – wykorzystujące dane z dwóch różnych źródeł pokazuje, o ile stopni średnia temperatura wzrośnie w wybranym miejscu. Poza tym możemy się dzięki niemu dowiedzieć, o ile więcej dni w roku będzie z temperaturą powyżej 30 lub 40 stopni w roku 2050 w porównaniu do obecnej sytuacji. Oprócz danych naukowcy skupili się również na jak najefektywniejszej formie wizualnej, aby przekazać informacje o wpływie zmian klimatu na konkretne lokalizacje.

„Koncentrujemy się na wizualizacji i opowiadaniu historii. Nie chcemy fałszywie przedstawiać danych ani sugerować rzeczy, które nie są prawdziwe, więc wizualizacja odegrała zasadniczą rolę w przekazywaniu danych w sposób, który można nadzorować. Jest to jak wykres, ale bardziej poetycki , „powiedział Mitchell Whitelaw.

[Źródło: phys.org]

Czytaj też: Dalszy wzrost emisji CO2 doprowadzi do zniknięcia tych chmur i poważnych zmian klimatu