Jedna z księżycowych skał zebranych podczas misji Apollo 14 pierwotnie powstała na Ziemi.
Wiele ziemskich skał jest bardzo starych, ale żadna z nich nie znajdowała się w pobliżu podczas formowania naszej planety. Sama Ziemia liczy około 4,5 miliarda lat, a najstarsze skały, jakie kiedykolwiek odkryliśmy, mają ok. 2,3 mld lat. Wygląda jednak na to, że mamy nowego rekordzistę w tej kategorii. Grupa naukowców ogłosiła bowiem niedawno, że odkryła kamień, który powstał zaledwie pół miliarda lat po samej Ziemi. Co ciekawe, skałę odnaleziono na Księżycu.
Zgodnie z analizą, tytułowa skała powstała między 4 a 4,1 miliarda lat temu, około 20 kilometrów pod skorupą ziemską. Naukowcy wiedzieli, że pochodzi ona z Ziemi w oparciu o ilość różnych minerałów, takich jak kwarc i skaleń, które są powszechne na Ziemi, ale rzadko spotykane na Księżycu. Technicznie rzecz biorąc, możliwe jest, że ten kamień powstał na Księżycu, ale byłby to ogromny zbieg okoliczności. Skała musiałaby składać się z niezwykle dużej ilości minerałów ziemskich i niezwykle niskiej ilości minerałów pospolitych na Księżycu. Dodatkowo musiałby powstać w jądrze Księżyca, a potem jakoś wylądować na jego powierzchni.
Księżyc stanowił niegdyś fragment Ziemi, dopóki nie został wyrzucony na orbitę przez kolizję z dużą asteroidą na początku historii naszej planety. Nietrudno sobie wyobrazić, że we wczesnych latach Układu Słonecznego, gdy wszędzie latały asteroidy, jedna z nich uderzyła w Ziemię, wysyłając w kosmos szczątki. Przynajmniej niektóre z tych odłamków mogły trafić na Księżyc.
[Źródło: popularmechanics.com; grafika: DAVID A. KRING]
Czytaj też: Na Księżycu podczas zaćmienia rozbił się meteoryt