Reklama
aplikuj.pl

Nazistowska maszyna szyfrująca Enigma trafiła na aukcje

Nazistowska maszyna szyfrująca Enigma trafiła na aukcje
Nazistowska maszyna szyfrująca Enigma trafiła na aukcje

Zapewne świetnie znacie historie o tym, jak III Rzesza podczas II Wojny Światowej radziła sobie z przesyłaniem informacji pomiędzy centrami dowodzenia oraz oddziałami, kiedy to papier był do tego najlepszym medium. Dziś może i zabezpieczenia przyjmują znacznie inną formę, ale nazistowska maszyna szyfrująca Enigma i tak jest zapewne świetnym dodatkiem do kolekcji dla wojennych zapaleńców. 

Czytaj też: Bezmyślny popis pilota bombowca nuklearnego B-47 sprzed 60 lat mógł na zawsze odmienić stan Michigan

A piszę o tym z oczywistych względów, które wynikają z samego tytułu. Jeden z egzemplarzy maszyn Enigma trafił bowiem na aukcję i jest naprawdę wyjątkowy. Posiada bowiem trójwymiarowy wirnik M3 stworzony na potrzebę marynarki wojennej nazistów, a nawet nazwę – Funkschlüssel, która brzmi równie groźnie, co „motylek” w języku naszych zachodnich sąsiadów.

Obecnie nie ma tak naprawdę wielu egzemplarzy tej maszyny szyfrującej, ponieważ znakomita większość z nich została zniszczona przez siły alianckie pod koniec wojny, na rozkaz Winstona Churchilla. Teraz pozostało tylko około 250 z nich, a większość ludzi kojarzy je głównie z filmu Gra Tajemnic, która opowiadała o wysiłkach brytyjskiego naukowca Alana Turinga, mających na celu złamanie kodu Enigmy. To nie było łatwe zadanie ze względu na to, że maszyna mogła mieszać litery w dowolne z 17576 kombinacji, które nie zawierały oryginalnych liter pierwotnych słów. Naziści wpadli jednak w samym zakończeniu, głoszącym zawsze dumnie „Heil Hitler”.

Wróćmy jednak do omawianego egzemplarzu, bo ta 13-kilogramowa maszyna Enigma spoczywa obecnie w oryginalnej drewnianej skrzyni, której wewnętrzna strona instruuje co do jej konserwacji. Jest ponadto sprawna i do tej pory aż 25 z 26 żarówek jest sprawnych, podświetlając klawiaturę QWERTZ. Jej cena wynosi obecnie 200000$, ale kiedy to czytacie, to mogła już zostać sprzedana. 

Czytaj też: Sztuczna inteligencja stworzy swoje pierwsze na świecie whisky

Źródło: Live Science, Aukcja