Osobiście nie jestem przekonany do szerokokątnych modułów przez towarzyszący im efekt rybiego oka, ale zespół Lensrentals ewidentnie kierował się zapotrzebowaniem na rynku, bo stworzył najszerszy na świecie obiektyw C-4 Optics 4,9 mm, f/3,5 z 270-stopniowym polem widzenia. 

C-4 Optics to projekt rozpoczęty przez Rogera Cicalę Lensrentalsa we współpracy z kolegami Brianem Caldwellem i Aaronem Closzem – osobną firmą, która pozwala tym hardkorowym entuzjastom optyki iść naprzód i badać niektóre obiektywy, które wykraczają poza to, co jest obecnie dostępne komercyjnie. Jego kompatybilność obejmuje jednak tylko pełnoklatkowe kamery bezlustrowe, jak Sony A9.

Ten ważący 5 kilogramów obiektyw wychwytuje światło na 20,8-centymetrowej soczewce o wartości 5000 USD, co pozwala np. na sfotografowanie wszystkich czterech rogów pomieszczenia po zrobieniu zdjęcia sufitowi, czy podłodze. Powinien spodobać się więc sporej ilości entuzjastów, choć niespecjalnie wiadomo do czego będzie wykorzystywany najczęściej.

C-4 Precistion Optics 4,9mm f/3.5 Hyper Fisheye 270° (to jego pełna nazwa) nie trafi jednak do masowej sprzedaży, celując raczej w miano przedmiotu kolekcjonerskiego kosztującego fortunę

Czytaj też: Zmarł marynarz ze słynnej fotografii przedstawiającej pocałunek po zakończeniu wojny

Źródło: New Atlas

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej