Thiomargarita magnifica to niedawno zidentyfikowany gatunek bakterii. Jego przedstawiciele osiągają naprawdę imponujące rozmiary.
Jak sugeruje artykuł opublikowany na łamach Science, ten mikroorganizm zamieszkuje lasy namorzynowe i został wykryty na Grande-Terre na Karaibach. Jego długość może wynosić nawet dwa centymetry, a z wyglądu najbliżej mu do rozciągniętej struny. O ile większość bakterii przechowuje całej swoje DNA wewnątrz komórek, tak nowo odkryty gatunek korzysta w tym celu z woreczka otoczonego błoną.
Czytaj też: Bakterie przekształcające CO2 w chemikalia mogą zapewnić 160-procentowe zmniejszenie emisji
Thiomargarita magnifica plasuje się na granicy między prokariotą a eukariotą. Poza woreczkiem wykorzystywanym do przechowywania DNA, ten intrygujący gatunek posiada też inny, wypełniony wodą, która zajmuje ponad 70% całkowitej objętości komórki. Za jego sprawą zawartość komórki jest przyciskana do najbardziej zewnętrznej krawędzi. Prawdopodobnie ułatwia to dyfuzję cząsteczek podtrzymujących życie do wnętrza komórki.
Bakteria Thiomargarita magnifica osiąga nawet 2 cm długości
Z obecnością tego woreczka wiąże się pierwszy człon nazwy gatunkowej tej bakterii. Inna, należąca do rodzaju Thiomargarita, żywi się siarką i również posiada taki woreczek. Opierając się na tym podobieństwie oraz wynikach analiz genetycznych naukowcy uznali, że znaleziony na namorzynach gatunek zostanie przypisany do tego samego rodzaju. Jak dodaje Kazuhiro Takemoto z Kyushu Institute of Technology, ta ogromna bakteria może być brakującym ogniwem w ewolucji złożonych komórek. Szczegółowe informacje w tej sprawie są dostępne w formie pre-printu.