Reklama
aplikuj.pl

Ile straciła podczas pandemii największa sieć kin w USA?

koronawirus, koronawirus przemysł filmowy, serwicy VOD, NEtflix, platformy streamingowe, koronawirus zamknięte kina, kryzys kinowy,

Branża kinowa dotkliwie ucierpiała podczas pandemii i nawet po jej zakończeniu bardzo długo nie wyjdzie na prostą. Straty sięgają milionów, a nawet miliardów dolarów jak w przypadku sieci AMC – największego właściciela multipleksów w USA.

Czytaj też: Kraina Lovecrafta – HBO prezentuje nowy zwiastun

Ostatnią większą premierę kinową mieliśmy 13 marca, potem stopniowo repertuar kin był coraz bardziej uboższy, a placówki zamykane. Wszystko z powodu pandemii koronawirusa. Branża kinowa bardzo ucierpiała w obecnej sytuacji a dobrze wiemy, że nawet ponowne otwarcie niewiele pomoże, a przynajmniej nie od razu. Dopiero 17 lipca na wielkim ekranie zadebiutuje Tenet, który będzie dla większości właścicieli placówek jedynym powodem otwarcia kin. Wcześniej się nie opłaca, bo zatrudnienie pracowników, wszelkie opłaty i dostosowanie obiektów do nowych wymogów będzie tylko generowało kolejne straty. A powtórki hitów sprzed miesięcy/lat nie zagwarantuje wielomilionowych obrotów.

Jeśli interesowało Was jakie straty poniosły kina, to firma AMC Entertainment ujawniła, że pierwszy kwartał 2020 roku może przynieść im straty sięgające 2.4 mld dolarów! To astronomiczna kwota, która będzie ciężka do odrobienia w najbliższych miesiącach. Dla porównania podano, jak to wyglądało w ubiegłym roku. W I kwartale 2019r. straty wynosiły zaledwie 130 mln dolarów czyli piętnaście razy mniej niż teraz. Nie są to jeszcze dokładne wyniki, bo jak podaje AMC, je poznamy 9 czerwca. Dwa miliardy strat pokazują jednak skalę problemu.

W USA sieć kin AMC ma 11 tys. placówek, które nadal pozostają zamknięte. Firma wstrzymuje się z otwarciem aż do premiery Tenet, jeśli wtedy ruszą będą wstanie utrzymać się na rynku. Jeśli zaś film Christophera Nolana zostanie przełożony, to za jego przykładem również kolejne większe premiery. Co wtedy z kinami? Raczej nic dobrego.

W Polsce placówki mogą być otwarte od 6 czerwca, choć nie wszyscy z tego skorzystają. Wiele kin studyjnych zostanie otwartych, ale największe sieci wstrzymują się z tą decyzją jeszcze przynajmniej kilka tygodni.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News