Reklama
aplikuj.pl

Największy na świecie hydroplan sprawdził swoje wodne możliwości

Hydroplany zwane również wodnosamolotami, to w obecnych czasach rzadkość. Dlatego właśnie tak ciekawy jest pierwszy start największego na świecie przedstawiciela tego segmentu.

Pierwszy chiński wodnosamolot, AG600 „Kunlong”, wystartował po raz pierwszy z wody w ten weekend, potwierdzając swoją zdolność do startu z powierzchni wody. Kunlong to największy wodnosamolot na świecie i chociaż chińskie media państwowe o tym nie wspominają, bez wątpienia będzie on miał zastosowanie wojskowe. Samolot przyda się również do lokalizowania i ratowania zestrzelonych pilotów w czasie wojny.

Czytaj też: OnePlus Nord zawodzi w teście zginania

Ważący 53,5 tony AG600, według państwowej agencji informacyjnej Xinhua z Bejing, po raz pierwszy wystartował z Morza Żółtego 26 lipca, a sam lot trwał około 31 minut. Swoje miano największego hydroplanu na świecie zawdzięcza długości 36,88 metra, rozpiętości skrzydeł rzędu 39 metrów i wysokości rzędu 11,89 metra.

Kunlong może przewozić do 50 pasażerów na odległość do 4345 kilometrów, a jego oficjalne zastosowania sprowadzają się do „gaszenia pożarów lasów, ratownictwa morskiego i innych krytycznych misji ratowniczych”. Pomimo tych zapewnień AG600 prawie na pewno trafi w ręce chińskiej armii (via Popular Mechanics).

Czytaj też: Następnego burgera może przygotować Wam robot

AG600 w obecnym stanie jest nieuzbrojony, ale pełniąc rolę wojskową może zostać wyposażony w stosowne bronie i walczyć np. z okrętami podwodnymi specjalnymi czujnikami, torpedami, ładunkami głębinowymi, czy minami morskimi.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News