Reklama

W Teksasie powstanie największy na świecie zakład produkcji ekologicznego wodoru

W pobliżu Piedras Pintas w Teksasie za sprawą firmy GHI powstanie ogromny zakład produkcji ekologicznego wodoru o mocy 60 GW, który ma generować całe 2,5 miliarda kilogramów całkowicie pozbawionego emisji „paliwa przyszłości”. W rzeczywistości będzie to największy na świecie zakład produkcji ekologicznego wodoru… o ile jakaś inna firma nie ogłosi własnego planu.

W Teksasie powstanie największy zakład produkcji ekologicznego wodoru na świecie

W rzeczywistości firma GHI obecnie realizuje aż siedem projektów, których łączna moc wynosi jeden terawat. Największym z nich i jednocześnie pierwszym, mającym powstać i rozpocząć pracę, będzie Hydrogen City w Teksasie, który wykorzysta 60 GW elektrownię bazującą na energii pozyskiwanej z wiatru i promieni słonecznych na rzecz generowania ekologicznego wodoru w procesie elektrolizy. Ta właśnie wymaga ogromnych ilości energii i proces ruszy już ponoć w 2026 roku.

Hydrogen City to ogromne, światowej klasy przedsięwzięcie, które sprawi, że Teksas stanie się wiodącym producentem ekologicznego wodoru. Teksas jest światowym liderem w dziedzinie innowacji energetycznych od ponad 100 lat, a ten projekt ma ugruntować to przywództwo na następny wiek i jeszcze dłużej

– powiedział Brian Maxwell, założyciel i dyrektor generalny GHI.

Czytaj też: 5 minut ładowania i 160 km zasięgu – takie możliwości zapewnią akumulatory StoreDot

W praktyce ekologiczny wodór wyprodukowany w zakładzie o początkowej mocy produkcyjnej rzędu 2 GW będzie przesyłany rurociągami do nadmorskiego miasta Corpus Christi i Brownsville, gdzie przemysł będzie go przetwarzał na inne produkty. Wcześniej jednak kopuła solna w Piedras Pintas w hrabstwie Duval posłuży jako magazyn wodoru dla projektu, a jako że firmie GHI zależy na bezpośredniej sprzedaży, to już teraz jest w trakcie negocjacji ze swoimi klientami na temat sposobu wykorzystania swojego wodoru.