Reklama
aplikuj.pl

Najwydajniejsza pompa ciepła nowej generacji gwarantuje jeszcze większe oszczędności

Najwydajniejsza pompa ciepła nowej generacji, pompa ciepła nowej generacji,

Zespół naukowców z University of Glasgow opracował nowy typ pompy ciepła, a dokładniej mówiąc technologię elastycznej pompy ciepła. Na ten moment to zdecydowanie najwydajniejsza pompa ciepła nowej generacji, która jest w mniejszym stopniu podatna na niską temperaturę.

Powstała „pompa ciepła nowej generacji”. Jeden dodatek do projektu zmienił wiele

Pompy ciepła pobierają energię z zewnętrznych źródeł o niskiej temperaturze w celu ogrzania pomieszczeń wewnętrznych. Gdy są zasilane przez odnawialne źródła energii, są zdecydowanie znacznie bardziej przyjazne dla środowiska niż konwencjonalne kotły gazowe, ale ich wydajność jest zagrożona przez niesprzyjającą temperaturowo pogodę. Rozwiązanie? Dodanie do nich specjalnego małego zbiornika na wodę i zespołu rurek miedzianych, na co wpadli wspomniani naukowcy.

Ten zbiornik wody odzyskuje nadmiar energii cieplnej wytworzonej podczas pracy pompy i przechowuje ją jako dodatkowe źródło ciepła dla późniejszej pracy pompy ciepła. Odzyskane ciepło ma znacznie wyższą temperaturę niż powietrze zewnętrzne i dzięki temu może być wykorzystane jako tymczasowe źródło ciepła, znacznie zmniejszając zużycie energii przez pompę i pozwalając jej pracować nawet podczas procesu odszraniania.

Czytaj też: Wykorzystują śmieci i rosną lepiej! Ta “roślinna ściana” jest wyjątkowa

Opracowany prototyp wykazał, że ten niepozorny dodatek do pomp ciepła jest w stanie zwiększyć wydajność o 3,7% przy temperaturze zasilania 35 stopni Celsjusza. Gdy ta rośnie, wzrasta również ilość odzyskiwanej energii, poprawiając wydajność systemu. Finalnie (po optymalizacji) tego typu projekt ma być o ~10% wydajniejszy względem tradycyjnych pomp, gdy temperatura zasilania ciepłem wzrośnie do 65 °C.