Reklama
aplikuj.pl

Wykorzystują śmieci i rosną lepiej! Ta „roślinna ściana” jest wyjątkowa

Wykorzystują śmieci i rosną lepiej, "roślinna ściana" jest wyjątkowa

Profesorowie Bruce Dvorak i Ahmed K. Ali z Texas A&M University opracowali 3-metrową roślinną ścianę, która znajduje się pomiędzy trzema budynkami, tworzącymi Langford Architecture Center tej instytucji. Nie jest to nic nowego, bo tego typu projekty stają się coraz bardziej popularne, ale i tak tym inżynierom udało się wprowadzić do pomysłu coś własnego.

Inżynierowie opracowali roślinną ścianę z surowców z recyklingu

W przeciwieństwie do większości roślinnych ścian, które mieszczą rośliny w zagłębionych kieszeniach, ten projekt wykorzystuje około 300 sporej wielkości doniczek w kształcie diamentów. Te zostały wykonane z pofałdowanej blachy złomowej pozyskanej z przemysłu motoryzacyjnego oraz jednorazowych tacek matrycowych, które są używane do transportu komponentów w produkcji płytek drukowanych. Donice wystają ze ściany, dzięki czemu rośliny mogą rosnąć prosto w górę, a nie pod nienaturalnym kątem.

Czytaj też: Firma Apple całkowicie porzuciła Intela. Teraz firm już nic nie łączy

Nie jest to jednak wyłącznie fikuśny zestaw donic na ścianę, bo ta roślinna ściana wykorzystuje też zintegrowany system nawadniania kropelkowego, który rozciąga się tuż za nią i którego można ustawić tak, aby zaspokajał potrzeby wodne każdej rośliny z osobna. Z kolei, jeśli któraś z roślin wymaga więcej uwagi, jej doniczkę można wyjąć i wymienić w razie potrzeby. Z tego co nam wiadomo, obaj inżynierowiei są obecnie w trakcie patentowania swojego systemu żywych ścian i poszukują partnerów przemysłowych do produkcji komercyjnej.