Przy problemach z poruszaniem się wykorzystanie czegoś w rodzaju „rolek” na jedną stopę wydaje się dosyć nieodpowiednie, ale jak wykazało badanie, coś w stylu opracowanego właśnie iStride ułatwia ofiarom udaru mózgu chodzenie po kilku treningach.
Czytaj też: Elektryczne napędy mogą zawitać do czołgów przyszłości
Wszystko sprowadza się do skutków udaru, jakimi jest m.in. częściowy paraliż z jednej strony ciała, który powoduje asymetryczny chód. Ten z kolei przekłada się na problemy z równowagą i szansę na upadek, więc kierowany przez dr hab. Prof. Kyle Reed zespół z University of South Florida postanowił rozwiązać ten problem swoim iStride.
To urządzenie przypina się do podeszwy buta tej „zdrowej” stopy pacjenta, która zwykle podejmuje dłuższe kroki. Stąd sama konstrukcja „kółek” przy iStride, które kręcą się nie do przodu, a do tyłu, dlatego automatycznie każdy zbyt daleki krok jest „cofany”, co eliminuje asymetrię chodu. Badanie wykazało, że po wielokrotnych sesjach treningowych asymetria chodu ofiar po udarze mózgu zmniejszyła się, nawet jeśli nie nosili już specjalnego obuwia.
Wynalazek nie służy więc do chodzenia w iStride przez cały czas, a ćwiczenia z jego pomocą na specjalnej bieżni.
Czytaj też: Ciecz magnetyczna zapewniła temu zegarowi sukces
Źródło: New Atlas