WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Nie należy unikać tłuszczy nawet kiedy chce się schudnąć

Wśród ludzi wciąż panuje przekonanie, że wysokotłuszczowa dieta prowadzi do zwiększenia masy. Jednakże to nie jest prawda. Co więcej możne ona doprowadzić do zmniejszenia wagi! Dieta śródziemnomorska , która bogata jest w zdrowe tłuszcze i białka roślinne, została już powiązana z różnymi korzyściami, np. mniejszym ryzykiem chorób serca czy cukrzycy typu 2. Są to dwie rzeczy, które wywołują otyłość więc naukowcy sprawdzili, czy wpływa ona pozytywnie także na samą wagę.

Przeanalizowali oni dane osób uczestniczących w badaniu PREDIMED. Miało ono na celu zbadać wpływ właśnie owej diety na serce. Udział wzięło prawie 7500 starszych osób, gdzie większość z nich miała nadwagę a wszystkie miały cukrzycę typu 2 lub trzy czynniki ryzyka choroby serca. Osoby spożywały jedną z 3 dostępnych diet. Pierwsza opierała się na czterech łyżkach oliwy dziennie, druga na co najmniej 3 porcjach orzechów tygodniowo lub trzecia, która była dietą kontrolną (unikali oni tłuszczy).

Co się okazało? Otóż osoby w pierwszej grupie straciły średnio o 0,4 kg więcej masy niż osoby z grupy kontrolnej. Różnica pomiędzy druga grupą a trzecią była statystycznie nieistotna. Co więcej 1 i 2 grupa zmniejszyła obwody w talii w stosunku do trzeciej.

Jakie są z tego wnioski? Otóż unikanie tłuszczy jest złe, prowadzi ono do zwiększenia szansy na niebezpieczne choroby. Skoro nie ma to wpływu na naszą wagę, a wręcz może mieć wpływ minimalnie pozytywny, to dlaczego by tego unikać? Dieta śródziemnomorska po raz kolejny okazuje się świetnym sposobem na życie.

Źródło: http://www.livescience.com/; Zdjęcie: jarra bola aceite de oliva esencia andalusi via photopin (license)