Reklama
aplikuj.pl

Nanobot badający komórki od wewnątrz

badanie komórek, komórki nowotworowe, nanobot komórki, łapanie komórek, wychwytywanie komórek

Najprawdopodobniej w przyszłości mikroskopijne roboty będą mogły poruszać się po naszym ciele w różnych celach. Część z nich będzie zwalczała infekcje, inne dostarczały leki a jeszcze inne będą manipulowały naszymi komórkami. Przynajmniej takie urządzenia opracowali naukowcy z Uniwersytetu w Toronto.

Jedną z najpopularniejszych metod badania żywych komórek jest pęseta optyczna. Wykorzystuje ona ciśnienie promieniowania światła laserowego do zatrzymania lub przemieszczania komórek. Jest ona niezwykle przydatna a jej twórcy otrzymali nawet nagrodę Nobla. Jednakże, aby wygenerować większe siły do poruszania komórkami potrzebna jest większa moc lasera co może powodować uszkodzenie badanego materiału.

Naukowcy z Toronto opracowali nanobota, który jest kulką o szerokości 700 nm i może zostać wchłonięty przez komórkę. W środku można nim sterować poprzez dokładne zmienianie pola magnetycznego otaczającego badany materiał.

Czytaj też: Naukowcy stworzyli bezpieczną sieć w ludzkim ciele

badanie komórek, komórki nowotworowe, nanobot komórki, łapanie komórek, wychwytywanie komórek

W celu zademonstrowania możliwości ich rozwiązania naukowcy umieścili nanobota na szkiełku mikroskopowym wraz z żywymi komórkami nowotworowymi. Sześć cewek magnatycznych otaczało mikroskop. Po wchłonięciu nanobota przez komórkę badacze mogli ją dowolnie przesuwać poprzez zmienianie prądu w każdej z cewek.

Metoda ta może w szczególności być przydatna do badania jąder komórkowych. Nie będzie potrzeby ich usuwania z komórek, co jest teraz standardową praktyką. Pozwoli to np. na zbadanie różnic pomiędzy komórkami raka we wczesnym a w późnym stadium np. nowotworu pęcherza.

Czytaj też: Fascynujący wpływ udaru na mikrobiom jelit

Źródło: Newatlas