Reklama
aplikuj.pl

Nanocząsteczki pozwalają odwrócić objawy celiakii

Pierwsze wyniki badań sugerują, że istnieje nowy, obiecujący sposób na leczenie celiakii. Ich autorzy stwierdzili, że nowa technologia zwiększa tolerancję immunologiczną na gluten u osób z celiakią już po dwóch zabiegach.

Leczenie polega na zamknięciu specyficznego alergenu w biodegradowalnej nanocząsteczce. Organizm ludzki reaguje na obecność nanocząsteczek, traktując je jako nieszkodliwe i wysyłając do ich oczyszczenia komórkę immunologiczną zwaną makrofagiem. Makrofagi nazywane są odkurzaczami, ponieważ usuwają z organizmu obce substancje.

Teoretycznie opisywana technologia może być wykorzystana do leczenia sporej liczby chorób autoimmunologicznych, ale to pierwszy raz, kiedy naukowcy wykorzystali ją w przypadku celiakii. Obecne badania obejmują cząsteczkę zwaną gliadyną, białko występujące w glutenie, o którym wiadomo, że wywołuje reakcje zapalne u pacjentów z celiakią.

Druga faza badania obejmowała tylko 34 pacjentów, ale mimo to stanowi pierwszy dowód skuteczności tej terapii u ludzi. Leczenie obejmuje dwukrotne dożylne podanie nanocząsteczek w odstępie jednego tygodnia. Siedem dni po drugim zabiegu pacjentom podawano 12g glutenu dziennie przez trzy dni, a następnie 6g glutenu dziennie przez kolejnych 11 dni. Większość badanych tolerowała gluten, wykazując się 90-procentową redukcją markerów zapalnych w porównaniu z nieleczoną grupą kontrolną.