Reklama
aplikuj.pl

Nanorurki węglowe mogą zwiększyć wydajność paneli słonecznych do 80 procent

Nanorurki węglowe mogą zwiększyć wydajność paneli słonecznych do 80 procent
Nanorurki węglowe mogą zwiększyć wydajność paneli słonecznych do 80 procent

Jedną z kluczowych cech wszystkich paneli słonecznych jest ich efektywność w przekształcaniu promieni słonecznych w energię elektryczną. Dlatego też wiadomość, że zespół z uniwersytetu Rice opracował metodę, w której nanorurki węglowe mogą zwiększyć wydajność paneli słonecznych do 80 procent, jest co najmniej ciekawa. 

Czytaj też: Wciąż nie wiadomo, w jaki sposób ten pasożyt kontroluje mrówki-zombie

Jednak odkrycie nie sprowadza się do czystego zwiększenia wydajności paneli słonecznych. Mowa o wykorzystaniu fotonów termicznych, a więc ciepła, które te panele uwalniają podczas ekspozycji na promienie słoneczne. O podobnym procesie pisaliśmy przy okazji tematu uzdatniania wody za pomocą paneli słonecznych.

Tutaj jednak postawiono na submikronową skalę, w której to wykonano nanorurki węglowe, służące do przechwytywania tych fotonów. Te są proste, nie posiadają ruchomych części, a na dodatek mogą absorbować ciepło odpadowe i zmieniać je na fotony termiczne:

Fotony termiczne to tylko fotony emitowane z gorącego ciała. – czytamy w ogłoszeniu prasowym. Jeśli spojrzysz na coś gorącego za pomocą kamery na podczerwień, zobaczysz, że świeci. Kamera przechwytuje te wzbudzone termicznie fotony.

To ciepło wędruje następnie wytrzymałymi rurkami, które po przemianie z ciepła w mały obszar widomy może zostać bardzo sprawnie przekształcone w elektryczność. Obecnie mowa o 20% poprawie efektywności, ale w teorii można osiągnąć nawet 80%.

Czytaj też: Podwójne białe karły mogą zniekształcić czasoprzestrzeń

Źródło: Popular Mechanics