Reklama
aplikuj.pl

Nanorurki węglowe powstają w nowatorski sposób. Święty Graal nanotechnologii?

Naukowcy z Rice University zamieścili w Science Advances publikację poświęconą nanorurkom węglowym. Ich pomysł zakłada tworzenie tego typu struktur w stosunkowo prosty sposób.

Zazwyczaj wspomniane nanorurki tworzy się poprzez zwijanie arkuszy jednowarstwowych atomów węgla do formy walca. Struktury te w zasadzie do momentu pierwszych obserwacji wzbudzały zainteresowanie świata nauki. Było to związane z ich przydatnymi właściwościami.

Czytaj też: Niesamowity wzrost wydajności. Nanorurki węglowe typu CNT mogą być prawdziwym game changerem

Istotna jest w tym przypadku tzw. chiralność, za sprawą której cząsteczka nie może być nałożona na swoje lustrzane odbicie. Jako że cecha ta określa właściwości elektryczne nanorurek, możliwość stworzenia chiralnych nanorurek węglowych stanowi swego rodzaju świętego Graala nanotechnologii. W kolejnych latach mogłoby to doprowadzić do powstania przewodów transportujących energię bez strat.

Nanorurki węglowe oferują szereg przydatnych właściwości

Nanorurki węglowe o różnej chiralności rozwijają się z różną prędkością. W praktyce oznacza to, iż wolniej rosnące rurki mogą być oddzielone i usunięte, co można zrobić z użyciem dysz, które dostarczają materiał (na przykład gorący gaz na bazie węgla) do danego obszaru, wraz z katalizatorami wywołującymi reakcję. O ile dysze i katalizatory są w ruchu, rurki będą tworzyły się szybciej.

Czytaj też: Kwantowa rewolucja. Utrzymywane w ruchu kubity zachowywały dane przez rekordowy czas

Jeśli chodzi o dalsze plany badaczy, to mają oni nadzieję, że inne laboratoria przetestują ich pomysł w praktyce. Jak sami przyznają, nie są w stanie samodzielnie tego dokonać, dlatego zapraszają do udziału w badaniach inne zespoły, by wspólnie rozwiązać zagadkę.