WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

NASA będzie szukać składników życia i badać przeszłość wszechświata

NASA wybrała misję kosmiczną, którą zrealizuje w ramach programu Explorer. SPHEREx skupi się na poszukiwaniu składników sprzyjających powstaniu życia oraz badaniu początków wszechświata.

Misja SPHEREx ma na celu zbadanie ponad 300 milionów galaktyk znajdujących się w różnych odległościach, a jednocześnie dokładniejsze poznanie naszej galaktyki. Co sześć miesięcy teleskop kosmiczny będzie wykonywał badania typu „all-sky”, tak, by pod koniec misji mapować całe niebo w 96 różnych pasmach kolorów.

Misja ma na celu osiągnięcie trzech głównych celów. Najpierw SPHEREx skupi się na fizyce ekspansji wszechświata. Urządzenie będzie mierzyć przesunięcie ku czerwieni w nowych szczegółach, obserwując więcej galaktyk w większym obszarze nieba niż dotychczas.

Czytaj też: Sonda NASA przesłała niesamowite ujęcie Ziemi z ogromnej odległości

Drugim celem jest zbadanie historii światła wytwarzanego przez galaktyki. W tym celu zostaną wykorzystane mapy nieba, aby lepiej zrozumieć pozagalaktyczne światło tła, które przenika wszystko. Następnie naukowcy będą poszukiwać fluktuacji, które mogą wskazywać, kiedy niektóre gwiazdy i galaktyki zaczęły powstawać.

Trzecia część misji stanowi zbadanie tego, jak powszechne są składniki życia w Drodze Mlecznej. Astronomowie będą używać SPHEREx do badania milionów gwiazd w naszym kosmicznym sąsiedztwie, szukając sygnatur wody i cząsteczek organicznych, takich jak tlenek węgla, dwutlenek węgla i metanol, które są niezbędne do życia takiego jakie znamy. W szczególności teleskop będzie poszukiwał tych związków w miejscach, gdzie powstają nowe gwiazdy i planety. Misja ma zostać uruchomiona w 2023 roku i będzie kosztować co najmniej 242 miliony dolarów.

[Źródło: newatlas.com; grafika: Caltech]

Czytaj też: NASA ujawniła firmy, które pomogą wrócić na księżyc