Reklama
aplikuj.pl

Pomoże podbijać Marsa i ratować ciężkie ładunki. NASA przetestuje osłonę LOFTID

LOFTID

Na początku przyszłego roku NASA przetestować nadmuchiwaną osłonę termiczną LOFTID, która mogłaby pewnego dnia zostać użyta do bezpiecznego rozmieszczenia dużych ładunków na innych planetach z Marsem w roli głównej. Test obejmie spadanie w kierunku Ziemi z niskiej orbity okołoziemskiej i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, opracowana technologia ta może zostać wykorzystana w przyszłych misjach na Marsa i przy sprowadzaniu cięższych ładunków na Ziemię.

NASA przetestuje LOFTID. To wyjątkowa nadmuchiwana osłona termiczna

Czym w ogóle jest osłona termiczna? Żeby najlepiej to zrozumieć, trzeba wyjaśnić, że kiedy statek kosmiczny wchodzi w atmosferę planety, opór aerodynamiczny zamienia energię kinetyczną w ciepło, co pomaga spowolnić go podczas opadania w kierunku powierzchni planety. W przypadku Marsa jest ten problem, że mniej gęsta atmosfera spowalnia ładunek znacznie gorzej, niż atmosfera ziemska, więc NASA musi opracować lepszy pomysł ochrony ładunków, aby te zwyczajnie nie rozbiły się o powierzchnię.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja zawieszona przez Google. Chodzi o narzędzie generujące wideo

Dlatego agencja kosmiczna już wkrótce przetestuje swoją wielką osłonę termiczną LOFTID, wykorzystując do tego rakietę ULA Atlas V. LOFTID jest dużą okrągłą nadmuchiwaną strukturą chronioną przez elastyczną osłonę termiczną o średnicy sześciu metrów, a w praktyce będzie działał jak masywny system hamulcowy podczas podróży przez atmosferę, tworząc większy opór atmosferyczny niż tradycyjne, a więc znacznie mniejsze odpowiedniki. Co ważne, taka struktura ma pozwolić statkom kosmicznym na spowolnienie na wyższych wysokościach w górnej atmosferze, co oznacza, że będą one doświadczać mniej intensywnego ciepła.