WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

NASA natrafiła na nową galaktykę. Wygląda niczym myśliwiec z Gwiezdnych wojen

NASA natrafiła na nową galaktykę. Wygląda niczym myśliwiec z Gwiezdnych wojen

Bez względu na to, czy oglądaliście filmy, których akcja rozgrywa się w świecie Gwiezdnych wojen czy też nie, prawdopodobnie kojarzycie myśliwiec TIE.

Niedawno NASA postanowiła opublikować zdjęcia ukazujące stosunkowo niedawno zaobserwowaną galaktykę. TXS 0128+554 znajduje się 500 milionów lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Kasjopei. Astronomowie uważają ją za galaktykę aktywną, ponieważ emituje więcej światła niż wszystkie jej gwiazdy razem wzięte. I choć od momentu jej wykrycia minęło ok. 5 lat, to teraz naukowcy zapewnili nam dokładny wgląd w ten nietypowy obiekt.

Z takiej perspektywy nietrudno zrozumieć, dlaczego NASA porównuje TXS 0128+554 do myśliwca TIE. Struktura tej galaktyki, którą możecie zobaczyć powyżej, jest naprawdę charakterystyczna. Z dotychczas zebranych informacji wynika, iż w jej centrum znajduje się supermasywna czarna dziura o masie ok. miliard razy większej od masy Słońca. Właśnie ona może odpowiadać za silną emisję promieniowania gamma.

Czytaj też: Przez naszą galaktykę mogą przelatywać biliony samotnych planet. Czym są te obiekty?

Za wygląd rodem z Gwiezdnych wojen odpowiada jednak co innego – dwa dżety, czyli wiązki wysokoenergetycznych cząstek poruszające się w przeciwnych kierunkach z prędkością zbliżoną do prędkości światła. One również mogą być odpowiedzialne za część emitowanego promieniowania. Artykuł w tej sprawie ukazał się na łamach The Astrophysical Journal.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News