Transport z jednej planety na drugą jest nie tylko trudny, ale też kosztowny, więc to nic dziwnego, że organizacje kosmiczne próbują wpaść na pomysł, jak tu pomóc pierwszym kolonistom na Marsie lub księżycu w budowie nowych schronień, nie wydając na to ogromnych zasobów. W tym celu NASA wybrała trzech finalistów na ostatni etap konkursu 3D-Printed Habitat Challenge na stworzenie trwałych schronisk dla pierwszych kolonistów kosmicznych. Celem jest zbudowanie struktur z rzeczy znalezionych już na miejscu, aby misje mogły ograniczyć ich ładunek.
Ostatni etap 3D-Printed Habitat Challenge przewidział kompletne i pełnowymiarowe rendery przy użyciu oprogramowania do modelowania. 11 zespołów, które dotarły do tego etapu musiało nie tylko podołać temu wyzwaniu, ale też opisać swoje decyzje na towarzyszącym projektom filmom. NASA oceniła następnie te prace przez pryzmat wykonywalności, skalowalności, funkcjonalności i estetyki.
Zwycięzcą okazał się Team SEArch+/Apis Cor (patrz wyżej), który postawił na strukturę w kształcie komina, umożliwiająca ciągłe wzmacnianie. Z kolei niewielkie okienka na całej długości tego cylindrycznego schronu maksymalizują naturalne oświetlenie, a więcej na ten temat możemy wyciągnąć z materiału poniżej:
Drugie miejsce przypadło Zopherus za schronienie, które zostało zaprojektowane tak, aby budową zajmowała się autonomiczna wędrująca drukarka. Łazik miałby być zaprojektowany do stopniowego budowania schronu, kończąc jedną sekcję przed przejściem do następnej:
Mars Incubator zajął z kolei trzecie miejsce za swoją modułową konstrukcję, która obejmuje cztery oddzielne sekcje połączone zabudowanymi połączeniami, z czego jedna została zaprojektowana specjalnie do uprawy roślin:
Te trzy zespoły podzielą się nagrodą w wysokości 100000 dolarów, ale do tej pory wszystkie zespoły zgarnęły w sumie 3,1 milionów dolców. Te sto kawałków powinno zapewnić zespołom możliwośc ulepszenia projektów przed finałem o 800000$, wymagającym od nich rzeczywistych modeli 3D.
Czytaj też: Zbiórka na Mars X-House ma pomóc w rozwoju marsjańskich habitatów
Źródło: Digitaltrends